کره شمالی به تعهدات تعلیق آزمایشات هسته‌ای پایان داد 

تهران- ایرنا- مشاور هیات کره شمالی در سازمان ملل روز سه‌شنبه اعلام کرد: به دلیل تحریم‌های وحشیانه آمریکا، پیونگ یانگ دیگر متعهد به متوقف کردن آزمایشات هسته‌ای و موشکی خود نیست.  

به گزارش رویترز، "جو یونگ چول" در کنفرانس خلع سلاح‌ هسته‌ای تحت حمایت سازمان ملل در ژنو با انتقاد از ادامه تحریم‌های آمریکا علیه کره شمالی گفت: در ۲ سال گذشته پیونگ یانگ آزمایش‌های هسته‌ای و آزمایش شلیک موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای را برای ایجاد اعتماد با ایالات متحده متوقف کرده بود، اما آمریکا در مقابل به انجام دهها مانور نظامی مشترک با کره جنوبی در شبه جزیره و اعمال تحریم‌ها ادامه داده است.  
چول افزود: آمریکا همچنان به اقدامات خصمانه خود برای جلوگیری از توسعه کره شمالی و خفه کردن سیستم سیاسی آن ادامه می‌دهد و هم اکنون هیچ دلیلی وجود ندارد که ما به طور یک‌جانبه به تعهدات خود در قبال بی اعتنایی طرف مقابل پایبند باشیم.  
نماینده کره شمالی تاکید کرد که اگر آمریکا برای تحمیل خواسته‌های یکجانبه خود تلاش کند و اعمال تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ ادامه داشته باشد، کره شمالی ممکن است مجبور به انتخاب مسیر جدیدی شود.  
خبرگزاری یونهاپ کره‌جنوبی در هفته جاری از بازگشت سفیر کره‌شمالی در چین و نماینده پیونگ‌یانگ در سازمان ملل به این کشور خبر داد و اعلام کرد، این بازگشت به گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال تجدیدنظر کره‌شمالی در راهبرد مذاکرات هسته‌ای با آمریکا دامن زده است.  
یونهاپ به نقل از یک مقام آگاه اعلام کرد، "جی جائه ریونگ"، سفیر کره شمالی در چین و "کیم سونگ"، نماینده آن کشور در سازمان ملل شنبه از فرودگاه بین‌المللی پکن عازم پیونگ یانگ شدند.  
براساس این گزارش، سفرای کره شمالی در آنگولا و سنگاپور و نیز ۱۰ دیپلمات ارشد دیگر کره شمالی در فرودگاه بین‌المللی پکن مشاهده شدند و این نشان از نشست احتمالی سفرا و دیپلمات‌های ارشد این کشور دارد.  
علت دقیق بازگشت این سفرا و دیپلمات‌ها به پیونگ یانگ مشخص نیست اما، این امکان وجود دارد که آن‌ها در جریان نشست احتمالی به طرح ایده‌ای تازه در رابطه با راهبرد مذاکره کره شمالی با آمریکا بپردازند.  
مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ درباره عاری‌سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای پس از نشست فوریه گذشته سران آمریکا و کره شمالی در هانوی ویتنام متوقف شد.  
کره شمالی اعلام کرد، تا زمانی که آمریکا از سیاست خصمانه‌اش علیه پیونگ یانگ دست برندارد، مذاکره را ازسر نخواهد گرفت.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =