حزب کتائب لبنان خواستار انتخابات زودهنگام پارلمانی شد

بیروت – ایرنا – دفتر سیاسی حزب مسیحی «کتائب» سه شنبه شب خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی برای حل بحران اجتماعی، سیاسی و اقتصادی لبنان شده است.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، این حزب پس از نشست هفتگی خود در شرق بیروت بیانیه منتشر و تاکید کرد: بحران لبنان جز با تکوین یک حاکمیت جدید و مدرن (امروزی)، حل شدنی نیست .

در این بیانیه آمده است: به رغم این اکثریت مردم لبنان در وضعیت نامناسب معیشتی و اقتصادی بسر می برند و کشور دولت ندارد؛ مقام ها، احزاب و گروه های سیاسی به بازی سهمیه بندی طایفه ای و تقسیم غنایم و استفاده بردن از وقت، مشغول هستند و این اقدام، مسخره کردن و بازی با سرنوشت شهروندان لبنان است.

در بیانیه حزب کتائب خاطر نشان شده است که با انتخابات زودهنگام پارلمانی، بیشتر نمایندگان تغییر می کنند و راه برای تغییر رییس مجلس، نخست وزیر، هیات وزیران  و رییس جمهوری هموار می شود.

نظام سیاسی لبنان، پارلمانی است و پس از انتخابات مجلس، نمایندگان باید رییس آن  را از میان شیعیان، نخست وزیر را از میان اهل سنت و جماعت، اعضای کابینه را به شکل مساوی از میان مسیحیان و مسلمانان و رییس جمهوری را از میان مسیحیان مارونی برای یک دوره چهارساله بر گزینند.

مجلس کنونی لبنان با ۱۲۸ نماینده ( ۶۴ مسیحی و ۶۴ مسلمان) به ریاست «نبیه بری» رهبر جنبش شیعی اَمل حدود  ۲ سال پیش شکل گرفت.  

در واکنش به بیانیه حزب کتائب، فراکسیون «لبنان قوی» در مجلس وابسته به جریان «آزاد ملی» لبنان به رهبری «جبران باسیل» سه شنبه شب اعلان کرد: اکنون وقت طرح دعواهای سیاسی نیست و همه باید تلاششان برای تسریع در تشکیل دولت جدید متمرکز باشد.

این فراکسیون که ۱۹ نماینده در مجلس دارد در جلسه ی هفتگی اش در بیروت تاکید کرد: جریان آزاد ملی در جنگ سهمیه بندی طایفه ای برای گرفتن وزارتخانه در دولت جدید وارد نمی شود زیرا لبنان در یک وضعیت استثنایی به سر می برد.

فراکسیون لبنان قوی با اشاره به این که جریان آزاد ملی، خواهان نجات لبنان است، افزود: با همه ی سختی ها، دولت جدید لبنان بزودی تشکیل خواهد شد.

«حسان دیاب» از شخصیت های اهل سنت، استاد دانشگاه آمریکایی بیروت و وزیر پیشین تربیت و آموزش عالی لبنان پایان آذر ماه گذشته با کسب ۶۹ رای، بیشترین آرای نمایندگان مجلس ملی این کشور را به دست آورد و به عنوان «نامزد پست نخست وزیری» مامور تشکیل کابینه شد.

وی قرار است ظرف ۲۴ ساعت آینده فهرست اعضای دولت فن سالار (تکنوکرات) و غیر سیاسی خود را مرکب از ۲۰ وزیر (۱۰ مسیحی و ۱۰ مسلمان) برای گرفتن تاییدیه و امضای «میشل عون» رییس جمهوری لبنان، تقدیم وی و سپس به مجلس معرفی کند.

«علی حسن خلیل» معاون سیاسی نبیه بری رییس مجلس لبنان سه شنبه شب در صفحه ی توییتر خود نوشت: کابینه جدید لبنان تا ساعاتی دیگر معرفی می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha