گانتس متعهد به الحاق دره اردن به اراضی اشغالی شد

تهران-ایرنا- "بنی گانتس" رییس ائتلاف آبی سفید نیز همانند رقیب خود بنیامین نتانیاهو رهبر حزب "لیکود" متعهد شد که پس از انتخابات ماه مارس (اسفند۹۸ ) غور اردن (دره اردن) را به اراضی اشغالی رژیم صهیونیستی ملحق کند.

به گزارش پایگاه خبری "عرب ۴۸" گانتس با اشاره به این‌که تا آن زمان در جهت توسعه منطقه دره اردن (غور اردن) تلاش خواهیم کرد، افزود: ما به این بخش به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از خاک اسرائیل می‌نگریم.

سخنان گانتس روز چهارشنبه و در جریان بازدیدش به همراه رؤسای ائتلاف حزبش از جمله "موشه یعلون" و "یائیر لاپید" رئیسان احزاب "تلم" و "یش عتید" (آینده آنجاست) که با حزب آبی و سفید ائتلاف کرده‌اند، اعلام شد.

یعلون و یائیر لاپید نیز مدعی شدند که به شیوه‌ای مورد توافق و با هماهنگی جامعه بین‌الملل، منطقه غور اردن به اراضی تحت سیطره رژیم صهیونیستی ملحق خواهد شد.

نتانیاهو بلافاصله به این اظهارات گانتس واکنش نشان داد و گفت: چرا منتظر بمانیم تا این کار را بعد از انتخابات انجام شود؟ می‌توانیم حاکمیت غور اردن را از اکنون و با اجماع در کنست تصویب کنیم، گانتس امشب منتظر هستم که به این درخواستم پاسخ دهی.

روزنامه معاریو چاپ سرزمین‌های اشغالی نیز در این باره اعلام کرد که نتانیاهو هفته آینده طرحی را به منظور الحاق غور اردن به اراضی تحت اشغال رژیم صهیونیستی ارائه خواهد کرد.

 رییس حزب ائتلاف آبی و سفید درخصوص معامله ننگین قرن هم گفت که وی امیدوار است که هرچه زودتر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا جزئیات این طرح را فاش کند، چرا که به گفته وی «هفته‌ها از اعلام این طرح می‌گذرد، حوادث دراماتیکی در خاورمیانه جریان دارد و ما منتشر اعلام جزئیات آن هستیم.»

نتانیاهو ۲ بار بصورت رسمی اعلام کرده است که در صورت پیروزی در انتخابات آینده کنست، منطقه غور اردن را به دیگر سرزمین‌های اشغالی ملحق خواهد کرد.

وی هفتم دی ماه گذشته و پس از پیروزی در انتخابات داخلی حزب لیکود در سخنرانی خود مدعی شد که در صورت پیروزی در انتخابات آینده کنست، اقداماتی تاریخی در سال‌های آینده انجام خواهد داد که مهم ترین محور آن علاوه بر الحاق غور اردن، تلاش می‌کند تا آمریکا این اقدام را به رسمیت بشناسد.

نتانیاهو ۱۹ شهریور ماه و یک هفته مانده به دومین انتخابات کنست (۲۶ شهریور) در سرزمین‌های اشغالی نیز اعلام کرد در صورت پیروزی در انتخابات ماه سپتامبر قصد دارد بخش‌هایی از کرانه باختری شامل "غور اردن" و شمال "بحرالمیت" را به اراضی اشغالی ملحق کند.

"عبدالله دوم" پادشاه اردن نیز در واکنش به اعلام نتانیاهو برای الحاق کرانه باختری به سرزمین های اشغالی گفته بود که این مساله موجب بی ثباتی بیشتر خواهد شد.

پس از ناکامی گانتس و نتانیاهو در تشکیل کابینه ائتلافی و نیز رییس پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) برای معرفی نخست وزیر، نمایندگان این رژیم پیش‌تر طرح انحلال بیست‌ و دومین دوره پارلمان را تصویب کردند.

با انحلال کنست، سومین انتخابات زودهنگام در سرزمین‌های اشغالی در طول یک سال، ۲ مارس ۲۰۲۰ (دوازدهم اسفند ۱۳۹۸) برگزار می‌شود.

پیش از این، ساکنان سرزمین‌های اشغالی امسال دو بار در ۲۰ فروردین و ۲۶ شهریور ماه برای انتخابات کنست به پای صندوق‌های رأی رفتند که در هر دو بار تشکیل دولت رژیم صهیونیستی به شکست انجامید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =