وزیرخارجه ونزوئلا: اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی خائنانه بود

تهران-ایرنا- وزیر خارجه ونزوئلا با قدردانی از نقش نیروهای مسلح، سپاه پاسداران و شهید سپهبد قاسم سلیمانی دربرقراری ثبات منطقه، گفت: آمریکا با ترور سردار قاسم سلیمانی، اقدام خائنانه‌ای انجام داد چراکه وی ا تروریسم مبارزه می‌کرد.

«خورخه آرئاسا» وزیر خارجه ونزوئلا عصر سه شنبه در نشست خبری در محل سفارت این کشور در تهران، گفت: در چارچوب سفر به تهران برای پیشبرد روابط دو کشور و ترویج صلح، ملاقات ثمربخشی با رییس‌جمهوری و وزیر خارجه ایران داشتم.

وزیر خارجه ونزوئلا با اشاره به شهادت سردار سلیمانی از سوی آمریکا بر احترام به استقلال و حاکمیت ملی کشورها تاکید و اقدامات یکجانبه‌گرایانه و تحریم‌ها علیه ایران را محکوم کرد.

وی از گفت‌وگوی خود با مقامات ایران درباره اقدامات خلاف منشور سازمان ملل برخی کشورها از جمله اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی خبر داد و افزود: تلاش می‌کنیم اقداماتی برای حمایت از ایران انجام دهیم.

آرئاسا به حمایت رییس جمهوری ونزوئلا از ایران اشاره کرد و افزود: خواهان گسترش روابط با ایران در همه حوزه‌ها از جمله فرهنگی هستیم.

وزیر خارجه ونزوئلا با بیان اینکه امیدواریم در ماه‌های بعدی نهمین کمیسیون مشترک دو کشور را در تهران برگزار کنیم، خاطرنشان کرد: با برگزاری این کمیسیون، همکاری‌ها بین دو کشور در حوزه انرژی، صنایع غذایی، بهداشت، دارو و تجهیزات پزشکی توسعه خواهد یافت.

وی افزود: در ۹ آگوست (هجدهم مردادماه)، هفتادمین سالگرد برقراری روابط دو کشور را جشن می‌گیریم و مصمم هستیم تا روابط دو کشور را به گسترده‌ترین سطح در طول تاریخ دو کشور برسانیم.

آرئاسا با اشاره به تجربه گسترده ایران در حوزه مقابله با تحریم‌های خارجی، ابراز داشت: ایران سال‌ها تحریم بوده و از تجارب زیادی برای دور زدن تحریم‌ها برخودار است که می‌توانیم برای دفاع از کشور و مقابله با فشارها و حفظ استقلال و حاکمیت ملی‌ مان از آنها استفاده کنیم.

وی درباره نیروهای مسلح ونزوئلا بیان کرد: نیروهای مسلح ونزوئلا آماده دفاع از کشور، مردم، استقلال و تمایت ارضی ونزوئلا هستند. آنها سال گذشته این مساله را اثبات کرده و به آنها اعتماد داریم. امیدواریم هیچ کشوری اقدامی علیه ما انجام ندهد.

وزیر خارجه ونزوئلا درباره سفر رییس جمهوری خودخوانده این کشور "خوآن گوایدو" به اجلاس داووس یادآور شد: با وزیر خارجه چین جلساتی در این باره برگزار کردیم. امروز هم با وزیر امور خارجه ایران صحبت کردیم که بخش عمده آن درباره وضعیت داخلی ونزوئلا بود. اگر پمپئو (وزیر خارجه آمریکا) با دولت‌های دست‌نشانده می‌خواهد صحبت و ارتباط برقرار کند، به خودش مربوط است ولی ما به دنبال بازسازی و توسعه کشور هستیم.

آرئاسا در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر نظرش درباره سیاه‌نمایی‌هایی که علیه ایران می‌شود، عنوان کرد: کشورهایی ضدامپریالیسیمی که برای استقلال و تمامیت خود دفاع می‌کنند همواره مورد تهاجم هستند. ایران، کوبا، سوریه و ...‌ مورد تهاجم هستند و دائما اخبار جعلی علیه‌شان منتشر می‌شود.

وی اضافه کرد: ایران فرهنگی غنی و اقتصادی قوی دارد و پیشرفت‌های زیادی در عرصه صنعتی داشته و توانسته به آخرین تجهیزات نظامی دست پیدا کند.

وزیر خارجه ونزوئلا درخصوص ترور ناجوانمردانه سردار قاسم سلیمانی و پاسخ موشکی ایران گفت: دیروز درباره تروریسم نشستی در کلمبیا برگزار شد که اسمش ضد تروریسم بود اما این نشست، دچار تناقض بود چرا که شرکت‌کننده آن پمپئو و کسانی بودند که داعش و النصره را ایجاد کردند. آنها باید درباره اقداماتی که برای بی ثباتی و ناامنی در منطقه انجام داده‌اند، پاسخگو باشند.

آرئاسا با قدردانی از نقش نیروهای مسلح، سپاه پاسداران و شهید سپهبد قاسم سلیمانی در ثبات منطقه گفت: آمریکا با ترور سردار سلیمانی، اقدام خائنانه‌ای انجام داد چراکه سردار سلیمانی با تروریسم مبارزه می‌کرد.

وی در خصوص حمله موشکی ایران به پایگاه نظامیان آمریکا نیز افزود: ایران باید از خود و حاکمیتش و صلح بین‌الملل دفاع کند تا منطقه به ثبات برسد و اگر ایران پس از ترور سردار سلیمانی از خود ضعف نشان می‌داد، این مساله می‌توانست موجب اقدامات بعدی آمریکا علیه ایران شود اما اقدام ایران موجب شد تا منطقه وارد چالش اساسی‌تری نشود.

وزیر خارجه ونزوئلا با بیان اینکه رسانه‌ها و کمپین‌هایی هستند که می‌خواهند واقعیت را به گونه‌ای دیگر نشان داده و فردی که به دنبال صلح است را با فردی که به دنبال تروریسم است جابجا کنند، تصریح کرد: امیدواریم رسانه‌ها حتی رسانه‌های غربی بر علیه تروریسم در همه سطوح متحد شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =