۱ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۳
کد خبرنگار: 2837
کد خبر: 83643049
۰ نفر

برچسب‌ها

 چاره اندیشی مسوولان فارس برای غلبه بر آلودگی هوا

شیراز-ایرنا- استاندار فارس و شماری از مسوولان دستگاه‌های ذی‌ربط در نشستی، منابعی که مولد آلودگی هوای کلانشهر شیراز و شماری از مناطق این استان شده را بررسی و برای حل این مشکل ارایه طریق کردند.

شاید در استان فارس و به ویژه کلانشهر شیراز در مقایسه با سایر کلانشهرهای کشور کمتر شاهد آلودگی هوا باشیم اما در مقاطعی از سال به ویژه فصل تابستان، شهروندان شیرازی هم از معضل آلودگی هوا بی‌نصیب نیستند.

در کنار آلودگی هوا، استان فارس و شهر شیراز از پدیده گرد و غبار هم در امان نیست، و با ورود گرد و غبار به کشور و استان‌های مرزی، فارس نیز تحت تاثیر این پدیده قرار می‌گیرد.
در اردیبهشت سال ۹۷ شدت گرد و غبار در این استان به حدی بود که مدارس مقطع ابتدایی و پیش‌دبستانی شهرستان‌های شیراز، کازرون، ممسنی، رستم، کوار، لامرد، مُهر، جهرم، فیروزآباد، سروستان و مرودشت به دلیل بروز این پدیده روز بیست و سوم، دومین ماه بهار تعطیل اعلام شد.

سیستم حمل و نقل عمومی شیراز نیازمند اصلاح 

استاندار فارس، سه‌شنبه (یکم بهمن ۹۸) در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر شیراز و کارگروه مقابله با پدیده گرد و غبار، ضمن تاکید بر لزوم اصلاح سیستم حمل و نقل عمومی، گفت: گاز سوز شدن اتوبوس‌ها و کنترل سیستم احتراق خودروهای سواری از جمله این اقدامات ساختاری است که باید در دستور کار مدیران شهری قرار گیرد.
عنایت‌الله رحیمی افزود: انجام اقدامات عملی و کارآمد برای جلوگیری از آلودگی هوا نیازمند برنامه‌ریزی در زمینه منشاء آلودگی، میزان اثرگذاری آلاینده‌ها، اقدامات و راهکارهای کنترل آلودگی و همچنین بررسی عوامل تشدید و کُند کننده این آلودگی است.
او ادامه داد: این برنامه‌ریزی در صورتی به نتایج عملی منتهی می‌شود که اهداف کلان و خُرد در سه سطح کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در آن تدوین شود.
وی، خودروها را از اصلی‌ترین منابع آلاینده دانست و اظهار داشت: روند تولید خودرو در کشور باید به گونه‌ای کنترل و مدیریت شود که از میزان آسیب آنها به محیط زیست روز به روز کاسته شود.
استاندار فارس، همچین ابراز امیدواری کرد که با بهره‌برداری کامل از خط یک مترو شیراز تا پایان سال ۹۹ شاهد توسعه هرچه بیشتر ناوگان حمل و نقل عمومی باشیم.
رحیمی اضافه کرد: کاهش و کنترل پدیده گرد و غبار نیز مستلزم شناسایی کانون‌های اصلی آن است، این کانون‌ها ممکن است درون استان، ملی و یا فرا ملی باشند که هر یک از این موارد نیازمند به برنامه‌ریزی های خاصی در سطوح مختلف است.
استاندار فارس، همچنین معادن تولید شن و ماسه  را از دیگر کانون‌های تولید آلودگی و گرد و غبار دانست و افزود: در این زمینه اقدامات کنترلی مناسبی انجام شده و امیدواریم با جا به جایی این معادن در غرب و حریم ۳۰ کیلومتری شیراز شاهد رفع مشکلات و کاهش آلودگی باشیم.

سوخت توزیع شده در فارس بعضا استاندارد نیست

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس هم در این نشست بیان داشت: در ۲ سال اخیر به دلیل تغییر در بارندگی‌ها، وضعیت هوا در فارس تا حدودی مناسب‌تر شده اما هنوز در موضوع گرد و غبار مشکلات عدیده‌ای در استان داریم.
حمید ظهرابی افزود: گرد و غبار ۲ منشا داخلی و خارج از کشور دارد که در منشاء خارجی آن امکان دخالت نداریم اما در داخل از سوی ستاد مقابله با گرد و غبار اقداماتی انجام شده است.
وی ادامه داد: در استان فارس حدود ۱۰ تالاب داریم که می‌توانند به عنوان پهنه گرد و غبار عمل کنند.
او اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۸ تا کنون در شیراز به نسبت سایر کلانشهرها با مشکل زیادی مواجه نبوده‌ایم و در حدود ۹۴ درصد از روزهای سال تا به امروز (یکم بهمن) هوا سالم بوده است. 
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس اضافه کرد: یکی از مسایل جدی و تاثیرگذار بر کیفیت هوا، کیفیت سوخت مصرفی خودروها و صنایع است که تاثیر بسزایی بر تولید و انتشار آلاینده‌ها در محیط‌های شهری دارد.
ظهرابی گفت: در این زمینه با ۲ مساله یکی تبدیل سوخت صنایع از سوخت‌های سبک مثل گاز به سوخت‌های سنگین مانند، مازوت و گازوییل در فصل سرد سال مواجه هستیم و کوشیده‌ایم با فشاری که به صنایع استان وارد می‌کنیم اجازه ندهیم این فرآیند ایجاد شود.
وی ادامه داد: در بحث سوخت مصرفی بخش حمل و نقل، بر اساس مصوبه دولت، وزارت نفت و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی مکلفند در شهرها به ویژه هشت کلانشهر کشور، سوخت یورو چهار و یورو پنج توزیع کنند.
او گفت: ارزیابی‌ها و اندازه‌گیری‌ها نشان می‌دهد که هم گازوییل و هم بنزینی که در استان توزیع می‌شود در پاره‌ای مواقع استانداردهای لازم را ندارد و در پیوند با این موضوع، نشست‌هایی با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی نیز داشته‌ایم تا علت این مساله و راهکارهای حل آن بررسی و ارزیابی شود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس، مبدا تامین بنزین یورو چهار و نفت گاز این استان را سه پالایشگاه بندرعباس، پالایشگاه ستاره خلیج فارس بندرعباس و پالایشگاه اصفهان اعلام و بیان کرد: طبق برنامه‌ای که وزارت نفت برای ما و پالایشگاه‌ها تنظیم می‌کنند ما نیز برنامه‌ریزی می‌کنیم تا سهمیه استان را با توجه به اینکه فاقد زیرساخت خط لوله هستیم از طریق نفتکش از این سه پالایشگاه تامین کنیم که همین شیوه انتقال، در کاهش کیفیت سوخت اثرگذار است.
ظهرابی افزود: برنامه‌ریزی شده که تامین بنزین و نفت گاز تحت پوشش بنزین یورو چهار قرار گیرد که این اتفاق از ۲ سال گذشته در استان محقق شده اما اگر گاهی با محدودیت‌هایی مواجه می‌شویم مربوط به استان و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی نیست بلکه به دلیل محدودیت‌هایی است که در پالایشگاه‌ها ایجاد می‌شود.
وی اظهار داشت: در سال ۹۷ روزانه ۷۰۰ هزار لیتر بنزین یورو چهار در جایگاه‌های سوخت شهر شیراز توزیع شد که امسال این رقم به یک میلیون لیتر رسیده است.
ظهرابی اضافه کرد: در بحث نفت گاز هم همین اتفاق افتاده و سال ۹۷ نیز ۲۸۴ هزار لیتر از این نوع سوخت در شیراز توزیع شد و امسال این میزان به ۳۸۰ هزار لیتر رسیده که این عدد واقعی و مورد نیاز شهر شیراز است.
این مقام مسوول ادامه داد: با توجه به مصوبه هیات وزیران، قرار شد که جایگاه‌های اصلی جاده‌های مواصلاتی کشور هم زیر نظر توزیع نفت و گاز یورو  چهار قرار گیرد که بدون تردید اتفاق خوبی خواهد بود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس اضافه کرد: در جایگاه‌های اصلی سوختگیری این استان که شامل ۲۰ جایگاه است و در مسیرهای شیراز - بندرعباس، شیراز - اصفهان، شیراز - بوشهر و شیراز - کرمان بحث توزیع بنزین یورو چهار با توزیع متوسط مصرف روزانه افزون بر ۵۸۰ هزار لیتر محقق شده است.

۹۹ درصد تاکسی‌های شیراز گازسوز است
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز هم در این جلسه با اشاره به وجود ۹ هزار و ۸۰۰ دستگاه تاکسی در این کلانشهر گفت: از این تعداد ۹۹ درصد با متوسط عمر هفت سال گازسوز است.
مجتبی زوربخش افزود: ۲۸۵ دستگاه تاکسی فعال در شیراز دارای به‌روزترین استاندارهای ناوگان حمل و نقل عمومی در کشور هستند.
وی اضافه کرد: ۸۵۰ دستگاه اتوبوس نیز در کلانشهر شیراز مشغول فعالیت هستند که از این تعداد ۶۵۰ دستگاه دیزل و مابقی گازسوز است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =