نمایشگاه عکس امیر پنجره‌ای به ۲۰۰ سال مطالبات مردم

تهران - ایرنا- مدیر امور پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی، گردشگری، نمایشگاه «عکسی برای امیر» را پنجره‌ای توصیف کرد که مطالبات ۲۰۰ ساله ایرانیان را به مخاطبان نشان می دهد.

به گزارش عصر سه شنبه روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهرداد ملک زاده در افتتاحیه نمایشگاه عکس «عکسی برای امیر» که به مناسبت سالروز درگذشت امیرکبیر در موزه ملی ایران برگزار شد، گفت: عکس‌های این نمایشگاه قطاعی منجمد شده از میزان مطالبات سرزمین ایران است که نشان می دهد چه میزان این مطالبات طی ۲۰۰ سال گذشته تغییر کرده اند.
وی با بیان اینکه جامعه مدنی ایران طی دو قرن گذشته تغییرات بسیاری داشته است افزود: ورود فرهنگ غربی و منازعات این قاره به کشور ما باعث دگرگونی های مدنی در ایران شد که اوج آن را در دوران مشروطه شاهد هستیم.
ملک زاده با اشاره به تاریخ تلاش های مردم ایران برای آزادی و پیوند آن با تاریخ اروپاییان تصریح کرد: امروزه عکس های جامعه مدنی ایران یادآور لحظات تاریخ گذشتگان و هر عکس به مثابه عریضه  مردم ستم دیده دوران قاجار برای حاکمان می ماند که در حال حاضر عکاسان با هنر خود این عریضه را در دوران امروزی به جامعه و مسئولان یادآور می شوند.
مدیر امور پژوهشی پژوهشگاه ادامه داد: ذهنیت تاریخی مردم ایران شاید با اصل شخصیت امیرکبیر ایران متفاوت باشد با این حال ملت ایران از این شخصیت بزرگ استوره سازی کرده اند و او را نماد و شاخصی برای حکمرانی خوب در عصر حاضر می دانند.
وی با تاکید بر اینکه جلوه امیرکبیر در هنر معاصر ایران بسیار زیاد بوده است اظهار داشت: دو کتاب تاریخی امیرکبیر و ایران و امیرکبیر قهرمان مبارزه با استعمار همچنین فیلم های سلطان صاحبقران اثر علی حاتمی، امیرکبیر سعید نیک پور و ناصرالدین شاه اکتور سینما به وضوح این ارتباط نزدیک و الهام بخشی هنر از شخصیت امیرکبیر را نشان می دهد.
در ادامه برنامه به نفرات اول تا سوم مسابقه «عکسی برای امیر»که به ترتیب شامل مهدیار مهدی پور، امیرحسین کمالی و سامان عرفان فر می شود هدایایی به رسم یادبود تقدیم شد.
همچنین عکس عکاسان حامد دهقان پور و حامد راستی در این آیین شایسته تقدیر شناخته شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =