۱ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۰
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83642871
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

 حزب المَرَده خواستار وزارتخانه کلیدی در دولت جدید لبنان شد

بیروت - ایرنا - «سلیمان فرنجیه» رییس حزب مسیحی «المَرَده» امروز (سه شنبه) اعلان کرد در صورتی در دولت جدید لبنان مشارکت می کند و به آن رای اعتماد می دهد که یکی از ۲ وزارتخانه این حزب، کلیدی باشد.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان وی در نشست خبری در شهر بِنشعی در شمال لبنان گفت: المرده وزارت خانه های درجه  ۳ و ۴ نمی خواهد بلکه یکی از این دو وزارتخانه باید کلیدی ( وزارت دفاع، خارجه، دادگستری  و نیرو یا انرژی) و دیگری وزارت خدمات و حمل و نقل عمومی باشد.

فراکسیون «گردهمایی ملی» در مجلس لبنان به ریاست «طونی فرنجیه» فرزند «سلیمان فرنجیه» رهبر «المرده» ۵ نماینده در این مجلس دارد و حسان دیاب نخست وزیر منتخب ابتدا وزارت خدمات عمومی به ریاست «لمیا یمین الدویهی» را به این حزب داده بود که مورد پذیرش فرنجیه واقع نشد.

دیاب پس از میانجی گری حزب الله و جنبش امل ، یک وزارتخانه ی دیگر هم به المرده اختصاص داد اما امروز او در نشست خبری درخواست دیگری و آن هم یکی از وزارتخانه های کلیدی یاد شده مطرح و تشکیل کابینه را دچار اختلال کرد.

فرنجیه افزود: از ابتدای تشکیل دولت جدید گفتم اگر این دولت نماینده جنبش مردمی لبنان باشد المرده به یک وزیر راضی است اما اگر می خواهد مستقل باشد ما وزیری معرفی نمی کنیم زیرا طرفدار دولت مستقل نیستیم چون در لبنان تشکیل دولت مستقل، غیر واقعی  و امکان ناپذیر است.

وی  خاطرنشان کرد: اما اگر دولت نماینده جنبش اعتراضی و مستقل نباشد بلکه نماینده همه ی احزاب و گرو ه های سیاسی و وزیرانش وابسته به آن ها باشند و همه در آن مشارکت کنند جریان المرده خواهان دو وزارتخانه است که یکی از آن کلیدی باشد زیرا دومین جریان مسیحی مشارکت کننده در دولت است.

سلیمان فرنجیه گفت : اگر یک سوم وزیران دولت جدید منتسب و نماینده جریان آزاد ملی به رهبری جبران باسیل به عنوان نخستین جریان مسیحی مشارکت کننده در دولت باشد و به المرده یک وزارتخانه یا دو وزارت غیرکلیدی اختصاص یابد در این صورت ما خارج از این دولت بوده و در آن مشارکت نمی کنیم اما مانعی هم بر سر راهش ایجاد نخواهیم کرد.

وی  تاکید کرد: مانع اصلی بر سر تشکیل دولت جدید طمع باسیل و کارشکنی او است که می خواهد از ۹ یا ۱۰ وزیر سهم مسیحیان ۶ یا هفت وزیر به جریان خود اختصاص دهد.

نماینده پیشین مجلس لبنان گفت: «اگر باسیل می تواند بدون حضور و مشارکت ما دولت جدید تشکیل دهد خدا او را موفق بدارد و مبارکش باشد.»

فرنجیه از رهبران و فعالان جنبش مردمی لبنان خواست به حسان دیاب و جبران باسیل فرصت دهند دولت جدید تشکیل دهند زیرا افرادی که نامشان به عنوان وزیر مطرح است شخصیت های سالم و پاکدست هستند.

وی گفت: المرده همچنان هم پیمان جنبش های شیعی حزب الله و امل به رهبری سید حسن نصرالله و نبیه بری و نیز هم پیمان رییس جمهوری لبنان  می  ماند اما آن ها هم باید به عهد خود پایبند باشند و از خود بپرسند و بررسی کنند دلیل آغاز جنبش اعتراضی مردم لبنان و مطالباتشان و ووردشان به خیابان ها چه بوده است؟

رهبر المرده گفت: بیشتر مطالبات مردم به ویژه مبارزه با فساد و لزوم اصلاح وضع اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، درست و برحق است  و من هم به اندازه ی سهم خویش مسوولیت آن چه تاکنون به وجود آمده را می پذیرم.

فرنجیه افزود: بحران لبنان، حقیقی و جدی است و ضرورت دارد ما تصمیم ها و سیاست های خود را  که تاکنون اتخاذ و دنبال کرده ایم تغییر دهیم. به سمت اصلاحات اقتصادی و اجتماعی برویم، اموال به سرقت رفته را برگردانیم، سرمایه های داخلی و خارجی را جذب کنیم و شهروندان را در طرح های زیربنایی و سرمایه گذاری ها مشارکت دهیم.

وی تاکید کرد: جوانان و دیگر اعضای جنبش اعتراضی از حاکمان و سیاست های ۳۰ سال گذشته راضی نبوده و خواستار تغییر و تحول جدی در وضع موجود هستند.

هزاران کارگر، کارمند، جوانان حزبی و فعالان مدنی، دانشجویان و معلمان دانشگاه ها و مدارس خصوصی و دولتی با تظاهرات و تجمع و تحصن درقالب جنبش اعتراضی  از ۲۵ مهر ماه تاکنون در شهرهای مختلف لبنان خواستار اصلاح ساختار سیاسی، کاهش مالیات ها، پایان دادن به سوء مدیریت و فساد مقام ها، رفع بیکاری، گرانی و تورم، کمبود بنزین، برق و گاز، جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی (لیره) و افزایش حقوق و مزایا، هستند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha