گزارش گاردین درباره سرکرده جدید داعش

تهران - ایرنا - روزنامه «گاردین» با اشاره به گزارش های پیشین در مورد سرکرده جدید گروه تروریستی «داعش»، به نقل از مقامات اطلاعاتی اعلام کرد که «امیر محمد عبدالرحمن المولی السلبی» به رهبری این گروه تروریستی معرفی شده است .

این روزنامه انگلیسی امروز (سه شنبه) نوشت: السلبی ساعاتی پس از مرگ «ابوبکر البغدادی» سرکرده سابق داعش در ماه اکتبر به عنوان جایگزین وی معرفی شد. نام «ابو ابراهیم الهاشمی القریشی» که داعش در آن زمان برای جایگزین البغدادی ارائه کرده بود، یک نام مستعار جنگی ناشناخته در میان دیگر رهبران ارشد یا آژانس های اطلاعاتی بود.

براساس این گزارش، السلبی یکی از بنیانگذاران این گروه تروریستی، اقلیت ایزدی را به بردگی و اسارت گرفته و بر عملیات تروریستهای داعش در سراسر جهان نظارت داشته است.

سه ماه پس از ادعای آمریکا در مورد حمله به البغدادی و کشتن او، اطلاعات درباره شخصیت السلبی توسط جاسوس های غربی و منطقه ای تصویر کامل تری از او ارائه کرد و وی در مرکز تصمیم گیری داعش قرار گرفت. این اطلاعات وی را به عنوان یک شخصیت تندرو همانند البغدادی و فردی سر سپرده به این گروه افراط گرا نشان می دهد.  

السلبی یکی از موثرترین ایدئولوگ ها در بین اعضای داعش در نظر گرفته می شود. وی که در یک خانواده ترکمن عراقی در شهر «تل عفر» متولد شده، یکی از غیر عرب ها در راس این گروه تروریستی است.

وی با نام مستعار «حاجی عبدالله» و در برخی محافل با نام «عبدالله قرداش» شناخته می شود، در حالیکه مقامات عراقی گفته اند، آخرین نام مربوط به یک شخصیت داعش بوده که ۲ سال پیش کشته شده است.

السلبی با توجه به سابقه خود بعنوان یک نظریه پرداز تروریستها به یک چهره مهم در داعش تبدیل شد و منجر به نسل کشی ایزدیان و ناامنی در دشت های نینوا در شمال عراق شد.

وی مدرک احکام اسلامی را از دانشگاه موصل گرفت. در سال ۲۰۰۴ توسط نیروهای آمریکایی در زندان «کمپ بوکا» در جنوب عراق دستگیر شد. گفته می شود که او دست کم یک پسر دارد.  

پیش از آنکه آمریکا مرگ البغدادی را اعلام کند، وزارت خارجه این کشور ۵ میلیون دلار جایزه برای سر السلبی و دو عضو ارشد داعش تعیین کرده بود. صحبت از تعیین السلبی به عنوان جانشین بالقوه البغدادی در ماه اوت بر سر زبان ها بود، اما تایید و تثبیت جایگاه وی چندین ماه زمان برد.  

از آن زمان گفته می شد که وی سعی در تحکیم جایگاه خود به عنوان سرکرده جدید داعش را دارد.

اقدام برای شکار السلبی تا خاک ترکیه نیز کشیده شد، جایی که «عادل السلبی» برادر او یک نماینده در حزب سیاسی "جبهه ترکمن های عراق" حضور داشت. گفته می شود سرکرده جدید داعش تا زمان معرفی اش به عنوان رهبر داعش با برادر خود ارتباط مداوم داشته است.

مقامات اطلاعاتی در مورد مکان احتمالی او اطلاعات اندکی دارند، اما می گویند که همراهی السلبی با البغدادی تا استان ادلب سوریه بعید است و وی ترجیح داده در شهرک های کوچک در غرب موصل باقی بماند.

یکی دیگر از شخصیت های مهم داعش «شیفا النیما» معروف به «ابو عبدالباری» هفته گذشته در حومه موصل دستگیر شد. مقامات عراقی اعلام کردند که النیما مرتبا دستور اعدام روحانیون و مقامات امنیتی که پایبند به احکام سفت و سخت داعش نبودند را صادر می کرد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =