۱ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۸
کد خبرنگار: 2469
کد خبر: 83642646
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید برق و حرارت با یک محصول دانش‌بنیان ممکن شد

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان ایرانی توانسته محصولی طراحی کند که قادر به تولید همزمان برق و حرارت است که علاوه بر افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت، باعث کاهش انتشار آلاینده‌ها وگازهای گلخانه‌ای می‌شود.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید همزمان گرما و برق یکی از مهم‌ترین کاربردهای تولید پراکنده است، در مولدهای قدرت امروزی، معمولا از سوزاندن سوخت‌های فسیلی و گرمای حاصله برای تولید قدرت محوری و سپس تبدیل آن به انرژی الکتریسیته استفاده می‌شود.

از گرمای اتلافی بازیافتی از این سیستم‌ها، می‌توان برای مصارف گرمایشی، سرمایشی و بسیاری از فرایندهای صنعتی استفاده کرد، تولید همزمان برق و گرما، می‌تواند علاوه بر افزایش بازده و کاهش مصرف سوخت، باعث کاهش انتشار گازهای آلاینده شود.

در CHP، از انرژی گرمایی تولیدی به عنوان منبع انرژی در فرآیند تولید قدرت استفاده می‌شود، مصرف کنندگانی که به مقدار انرژی گرمایی زیادی در طول روز نیاز دارند (صنایع تولیدی، بیمارستان‌ها، ساختمان‌ها، دفاتر بزرگ و خشک‌شویی‌ها ) می‌توانند برای کاهش هزینه‌های خود به نحوی مطلوب از CHP بهره ببرند.

علیرضا نوری مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «سامانه های انرژی آران» درباره سیستم‌های تولید همزمان حرارت و برق مقیاس کوچک  (micro-CHP) افزود: تولید همزمان حرارت و برق (Combined Heat and Power) یکی از مهم‌ترین کاربردهای تولید پراکنده است که عبارت است از تولید همزمان و توام ترمودینامیکی دو یا چند شکل انرژی از یک منبع ساده اولیه است.

نوری ادامه داد: از نظر ترمودینامیکی، تولید همزمان باعث افزایش راندمان در استفاده از سوخت می‌شود، در تولید جداگانه الکتریسیته، مقداری از انرژی باید به صورت حرارت تلف شده (waste heat) خارج شود که این مقدار انرژی بیش از نیمی از انرژی وارد شده به وسیله سوخت به نیروگاه است؛ ولی در تولید همزمان از این انرژی حرارتی برای مصارف مفید استفاده می‌شود.

به گفته وی، تولید همزمان برق و حرارت می‌تواند علاوه بر افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت، باعث کاهش انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای می‌شود.

این فناور اظهار داشت: سیستم‌های mCHP می‌توانند نقش بسیار مهمی در نیاز به انرژی از یک طرف و حفظ محیط زیست از طرف دیگر ایفا کنند، از جمله مزایای این سیستم‌ها می توان به افزایش بازدهی، سازگاری با محیط زیست، مزیت اقتصادی و قابلیت اطمینان بالا اشاره کرد.

وی به کاربرد این تجهیز اشاره کرد و گفت: از این سیستم می‌توان در رستوران‌ها برای کاهش هزینه های برق در ساعات نیمه باری و اوج بار، استفاده از آب گرم مجانی جهت شست و شو و پخت و پز و همچنین تامین برق یخچال‌ها در صورت قطعی برق استفاده کرد.

نوری اظهار کرد: هتل‌ها و مراکز اقامتی - تفریحی، دفاتر اداری- تجاری، آپارتمان‌ها و منازل و اقامتگاه‌های ویلایی از جمله اماکنی هستند که می‌توانند از این سیستم استفاده کنند.

وی درباره قیمت تمام شده این محصول گفت: قیمت تمام شده محصول عددی بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برآورد شده است و امیدواریم با تجاری سازی و آغاز تولید انبوه این محصول قیمت تمام شده آن نیز کاهش یابد.

وی افزود: شرکت‌های آلمانی در زمینه طراحی و تولید این محصول پیشرو هستند و قیمت آن‌ها نیز حدود ۲۵ هزار دلار است که در مقایسه با محصول تولید شده شرکت ما بسیار بالاتر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =