کشاورزی قراردادی، معادله برد-برد بین کشاورزان و متقاضیان

تهران - ایرنا- سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر لزوم شفاف سازی رابطه تولید تا بازار، گفت: کشاورزی قراردادی باید یک معادله برد-برد بین کشاورزان و بهره‌برداران و متقاضیان باشد.

به گزارش روز سه شنبه وزارت جهاد کشاورزی، «عباس کشاورز» در جلسه کارگروه ملی توسعه کشاورزی تجاری افزود: وظیفه دولت آن است که با مشارکت ذینفعان به یک نقشه راه برسد و امور اجرایی را بخش خصوصی انجام دهد.

وی اضافه کرد: مداخلات دولت در بخش اقتصادی را منطقی و کارآمد نمی‌دانم، حداکثر وظیفه دولت این است که با مشارکت ذینفعان نقشه راه را تبیین کند و به جزییات وارد نشود اما هنوز با بخش خصوصی فاصله بسیاری داریم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: کشاورزی ایران از مرحله سنتی عبور کرده است و باید تلاش کنیم کشاورزی کشور را از آخرین تکنولوژی ها و امکانات و توسعه مکانیزاسیون بهره مند سازیم.

کشاورز تصریح کرد: محصول کشاورزی ما تا بازار مسکو راه پیدا کرده و این نشان می دهد که دیگر کشاورزی ما سنتی نیست، اما باید دارای فرآیند و زنجیره سازی از مبدا تا سفره شود تا مسیر صنعتی شدن را سریع‌تر طی کنیم.

وی افزود: من بازرگان بخش کشاورزی را مخل کشاورزی نمی‌دانم و ما باید بتوانیم از سرمایه بازرگانان کشاورزی استفاده کنیم.

کشاورز با بیان اینکه دو نوع تولید در کشور داریم گفت: یک گروه محصولاتی هستند که در تولید آنها کسری داریم و وارد می‌کنیم، بنابراین سیاست ما افزایش تولید این نوع محصولات با حمایت از تولید است.

وی ادامه داد: گروه دوم محصولاتی هستند که ما در آنها مازاد تولید داریم و برنامه ما این است که به میزان تقاضا تولید شود تا قیمت آن کاهش نیابد و برای کشاورزان سودآور باشد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر این که سیاست های دولت و نظام باید در نقشه راه شفاف سازی شود، تصریح کرد: به طور کامل موافقیم که گندم باید با کیفیت خریداری شده و خرید و فروش آن آزاد باشد یا بخش خصوصی آن را خریداری کند اما سیاست‌ها این اجازه را به ما نمی‌دهد، بنابراین باید نقشه راه مشخص را با حضور بخش خصوصی تبیین کنیم.

کشاورز اضافه کرد: از نظر من بورس به شفاف سازی کمک می‌کند و به تولید ملی اعتبار می بخشد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با کشاورزی قراردادی گفت: کشاورزی قراردادی کمک می‌کند تولید بر اساس تقاضا شکل بگیرد و محصول به تناسب عرضه و قیمت و مصرف باشد. هم کشاورز ضرر و زیان نبیند، هم مصرف کننده محصول را با قیمت مناسب دریافت کند.

کشاورز تاکید کرد: بخش خصوصی باید کاراتر شود و تعاونی و تشکل های فعال کشاورزی مسئولیت دار شده و حمایت شوند.

وی با بیان اینکه رابطه تولید تا عرضه برای مصرف کننده، لازم است کاملا شفاف و قابل آسیب‌ شناسی باشد، تصریح کرد: کشاورزی قراردادی باید یک معادله برد-برد بین کشاورزان و بهره برداران و متقاضیان باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =