بهره‌برداری از ریشه شقاقل در خلخال ممنوع است

اردبیل - ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی خلخال گفت: هرگونه بهره‌برداری ،تهیه و حمل ریشه شقاقل از عرصه‌های جنگلی و منابع ملی این شهرستان ممنوع بوده و متخلفان مورد پیگرد قانونی و قضایی قرار می‌گیرند.

صادق پورمحمد روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: فروش ریشه شقاقل از عرصه‌های جنگلی منطقه صدمات جبران‌ناپذیری به جنگل و منابع طبیعی زده و موجب خشک شدن جنگل و زمین‌های واقع شده در مناطق رویش این گیاه می‌شود.

او اظهارداشت: امسال اقدام ماموران یگان حفاظت این اداره برای مقابله با بهره‌برداران این ریشه جنگلی از مناطق جنگل درختان قدکوتاه اندبیل منجر به درگیری مامور این اداره با متخلفان و مصدوم شدن مامور در حال انجام وظیفه و بستری شدن وی در بیمارستان شد.

وی گفت: برغم اینکه شقاقل و شیرین‌بیان جزو لیست کالاهای قاچاق محسوب نمی‌شوند، ولی برداشت آنها بلحاظ وارد شدن صدمات ناشی از استخراج این ریشه‌ها از اعماق زمین‌های ملی و کشاورزی منع قانونی دارد.

او اظهارداشت: خارج کردن ریشه شقاقل از اراضی جنگلی موجب خشک شدن درختان جنگل و خارج کردن ریشه شیرین‌بیان از عمق ۴۰ سانتیمتری خاک اراضی زراعی در اختیار کشاورزان نیز افق کشت این زمین‌ها برهم زده و سال‌ها موجب ناباروری خاک می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =