خراسان جنوبی رتبه دوم کشور را از نظر آمار کشاورزان نمونه کسب کرد

بیرجند - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: با انتخاب ۹ تولیدکننده و بهره‌بردار نمونه بخش کشاورزی خراسان جنوبی در سطح ملی، برای سومین سال پیاپی این استان موفق به کسب رتبه دوم کشور در این زمینه شد.

غلامرضا قوسی روز سه‌شنبه در نشست خبری پیشگامان عرصه تولید محصولات کشاورزی و دامپروری در بیرجند اظهار داشت: آیین سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با تجلیل از ۱۶۶ نفر تولیدکننده برتر ملی، ۲۳ دی ماه امسال  با حضور رییس جمهوری برگزار شد و خراسان جنوبی نیز رتبه دوم انتخاب تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی را به خود اختصاص داد.

وی با بیان اینکه جشنواره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی کشاورزی، باعث ایجاد انگیزه و رقابت سالم می‌شود افزود: یکی از اهداف مهم این جشنواره معرفی الگوی عملی و قابل اعتماد در بین تولیدکنندگان، روستاییان و عشایر به منظور الگوبرداری سایر تولیدکنندگان و بهره‌برداران کشاورزی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی فراهم سازی زمینه مساعد به منظور برقراری ارتباط تولیدکنندگان با مسؤولان عالی رتبه کشوری را یکی دیگر از اهداف این جشنواره عنوان کرد و گفت: خراسان جنوبی با اختلاف یک نفر بعد از خراسان رضوی مقام دوم انتخاب تولیدکننده و بهره‌برداری نمونه بخش کشاورزی را به دست آورد که در مقایسه با استان‌های برخوردار این کسب رتبه حایز اهمیت است.

وی با اشاره به روند شناسایی و انتخاب تولیدکنندگان بخش کشاورزی اظهار داشت: در ابتدا ۵۷ پرونده از سطح استان نامزد و معرفی شدند که ۲۰ نفر شرایط لازم برای حضور در این جشنواره را داشتند.

قوسی عنوان کرد: در بازه زمانی مشخص و ارزیابی کارشناسان در کمیته‌های فنی مختلف ۹ نفر به عنوان تولیدکننده و بهره بردار ملی انتخاب و معرفی شدند.

وی یادآور شد: این موفقیت باعث شد علیرغم وجود عوامل محدود کننده‌ بخش کشاورزی اما خراسان جنوبی یک استان پیشرو در کشور معرفی شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه پیشگامان تولید مددکاران ترویجی در حوزه‌های مختلف هستند اظهار داشت: انتظار می‌رود این افراد که از استان به عنوان نمونه ملی معرفی شده‌اند از این پس با ارتباط مستمر در انتقال تجربیات و دانش خود به سایر بهره‌برداری و تولید کنندگان کمک کنند.

وی با اشاره به لزوم احصای نیازهای آموزشی و ترویجی در بخش کشاورزی بیان کرد: ارایه راهکارهای علمی و فنی و تهیه و تدوین آن برای جامعه بهره‌برداری در پیشرفت بیشتر بخش کشاورزی موثر است.

قوسی یادآور شد: کسب عنوان برتر برای خراسان جنوبی مزیت‌های دیگری هم دارد که تغییر نگاه مسؤولان کشوری و استانی نسبت به ظرفیت‌های بخش کشاورزی از آن جمله است.

وی اظهار امیدواری کرد: افراد منتخب در عرصه ملی باید با فراهم کردن بستر کشاورزی علمی پایدار باعث شکوفایی بیشتر بخش کشاورزی شوند تا این موفقیت انگیزه تولید و تلاش بیشتر را در سایر بهره‌برداران افزایش دهد.

معاون مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز گفت: کسب رتبه دوم کشوری برای سومین سال متوالی در خراسان جنوبی با وجود همه کمبودهای بخش کشاورزی کار بسیاری بزرگ و ارزشمندی است.

محسن آرزومندان اظهار داشت: کمیته‌های مختلفی در بحث برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری برای انتخاب افراد فعال شده‌اند که این کار رقابت برخی رشته را بسیار زیاد کرده است.

وی افزود: در برخی رشته‌های کشاورزی رقابت با استان‌های برخوردار بسیار سنگین و شدید بود که در این شرایط انتخاب بهره‌بردار ملی از خراسان جنوبی نشان تلاش زیاد کشاورزان استان دارد.

وی بیان کرد: رتبه‌های برتر ملی خراسان جنوبی توسط «رضا فروزانفر» در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی و «بهرام ساتلیخ محمدی» در زمینه تولید خوراک طیور و آبزیان از بیرجند، «محسن احتشام» صادر کننده نمونه محصولات کشاورزی و «حمید قاسمی» تولید کننده نمونه زعفران از قاین،«جواد کامکار دلاکه» شرکت تعاونی نمونه عشایر و «محمد حسین جعفری» تولید کننده نمونه نهال جنگلی از زیرکوه، «علی رمضانی» بهره‌برداری نمونه اصلاح و احیای اراضی واگذاری و «فاطمه افقهی» مدیرعامل نمونه صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی از سرایان و «عبداللطیف آبدار» مددکار نمونه ترویجی از شهرستان درمیان است.

خراسان جنوبی اکنون رتبه نخست کشور در تولید عناب و زرشک، رتبه دوم تولید و رتبه نخست کیفیت زعفران، رتبه اول را در تعداد قنوات و شرکت‌های سهامی زراعی، رتبه چهارم تولید پنبه، رتبه پنجم تولید پسته و گل نرگس و رتبه هشتم تولید انار را به خود اختصاص داده است.

همچنین وجود ۸۰۰ گونه گیاهی، دارابودن چرخه کامل گوشت سفید و ۲۰ درصد جمعیت شتر کشور از دیگر ظرفیت‌های استان مرزی خراسان جنوبی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها