تغییر الگوی کشت در بروجرد باید مورد توجه قرار بگیرد

بروجرد - ایرنا - معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد گفت: اجرای طرح توسعه آبیاری نوین و تغییر و اصلاح الگوی کشت در سطح مزارع و باغات شهرستان باید مورد توجه دستگاه های متولی و بهره برداران قرار بگیرد.

 عبدالرحیم رحیمی روز سه شنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آبی در محل فرمانداری بروجرد افزود: باید تعریف جدیدی از نحوه مصرف بهینه آب از سوی دستگاههای مسوول صورت گیرد.

وی اظهارداشت: سال گذشته در اثر بارندگیهای فراوان سدها سرریز شدند ولی مدیریت صحیحی در مصرف اجرا نشد و اکنون با کمبود آب مواجه شده ایم.

فرماندار بروجرد بیان کرد: مصرف بهینه آب، بر همه آحاد جامعه واجب است و با توجه به شرایط آبی باید بیشتر از قبل مصرف را کنترل کنیم.

رحیمی بابیان اینکه تغییر الگوی کاشت از جمله برنامه‌های کلیدی دولت است، اضافه کرد: خوشبختانه این موضوع در برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد ادامه داد: سال قبل ۱۸۵درصد افزایش بارندگی داشته ایم و همیشه بعد از استانهای شمالی جز چهارمین استانها پر بارش بوده ایم.

عزت الله نباتی افزود: بروجرد دارای  ۶۸ هزارهکتار اراضی کشاورزی و ۳۵هزار هکتار  اراضی آبی دارد که این اراضی ابی از ۷۸۲ حلقه چاه و یک هزارو ۲۹۴ رشته قنات و یک هزارو ۳۳ رشته چشمه تامین می شوند.

وی مجموع دبی آب این شهرستان را ۲۱۹میلیون  متر مکعب و مجموع ابهای سطحی شامل گلرود ، دیناراباد،  سیلاخور و  آب سفید در مجموع   ۳۰۰میلیون متر مکعب خروجی دارند.

نباتی افزود: برنامه جهاد کشاورزی برای اصلاح و الگوی کشت ۱۰ درصد محصولات  آب دوست و سایر کشتها ۹۰ درصد است.

وی گفت: بروجرد به لحاظ میزان اراضی و پتانسیل منطقه ۸/۳ درصد اراضی استان و  ۱۶درصد تولید منطقه  را دارد و میزان  بهره وری در سطح شهرستان بیشتر از سایر شهرهای استان است.

نباتی اضافه کرد: در بحث استفاده از سیستم آبیاری نوین اگر کشاورزی بخواهد از ابهای سطحی استفاده کند تا ۲۰درصد از روان ابها برای محصولات ابدوست می توانند استفاده کنند.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد بیان کرد: در راستای بهره وری و استفاده بهینه از اب که از اولویتهای وزارت جهاد است در بروجرد استقبال خوبی نداشته به طوری که در  ۶سال گذشته تنها ۲هزار هکتار اراضی تحت فشار سیستم بارانی و  یک هزار هکتار  قطره ای داشته ایم درحالی که ما یک چهارم باغات استان با ۱۲هزارو ۵۰۰هکتار را داریم.

نباتی افزود: در بحث سیل ۳۲هزارپرونده در استان تشکیل شده که ۲هزار و ۱۸۰ پروند متعلق به بروجرد بوده که تعداد پرونده بروجرد کم و از نظر خسارت فقط بروجرد ۱۳ مورد پرداختی داشته است. و بیشترین بلاعوض با ۱۴میلیارد تومان تشکیل پرونده داریم.

وی اضافه کرد: در بحث زیر ساخت ها چهارو نیم میلیارد برای جاده بین مزارع و کانالها در حال اخذ قرار داد هستیم.

رییس اب و فاضلاب بروجرد گفت: طرح توسعه مخزن اب شرب در اشترینان از جمله برنامه های این شرکت است.
 حبیب الله حدادی افزود: استفاده از شن و نمک به هنگام بارش برف و یخبندان در جاده ها سبب افزایش سختی آب می شود.

وی اظهار داشت: نمکی که روی سطح زمین می ماند سبب کویرسازی می‌شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد گفت: ۱۴۰ بند خاکی در این شهرستان وجود دارد که سبب جلوگیری از خسارتها در سیل می‌شود.
محمد ثقلینی اظهار داشت: ۸۲ درصد سیل‌ها ناشی از عدم پوشش گیاهی است.

بخشدار اشترینان بیان کرد: پارسال از چاه های شمال اشترینان برای کشت محصولات ابدوست بی رویه استفاده شد، که باید از وقوع این مهم در سال جاری جلوگیری شود.

مقداد صارمی اضافه کرد: مرداد پارسال چاه هایی برای رفع مشکل اب در اشترینان حفر شد ولی کافی نبوده که امسال نیز جانمایی چاه جدید را مد نظر داریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =