خودروی حامل چوب قاچاق در یاسوج توقیف شد

یاسوج- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک دستگاه خودروی سایپا حامل چوب قاچاق در شهر یاسوج توسط یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بویراحمد توقیف شد.

سید اسدالله هاشمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گشت های شبانه به منظور شناسایی و برخورد با متخلفان زیست محیطی راه اندازی شده است.

وی افزود: امسال با راه اندازی گشت های ویژه مبارزه با قاچاق چوب بلوط، این ششمین محموله قاچاق چوب است که توقیف و به مراجع قضایی معرفی شده است.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: خودروی سایپای حامل  چوب بلوط قاچاق  توسط محیط زیست یاسوج توقیف شد و فرد سودجو در این رابطه شناسایی و دستگیر شد.

هاشمی عنوان کرد: به منظور اعمال قانون پرونده ای تشکیل و متهم به همراه مستندات به مراجع قضایی معرفی شده است.

وی ابراز داشت: خودروی سایپا به پارکینک منتقل شد و تا زمان تعیین تکلیف قضایی توقیف خواهد بود.  

هاشمی بیان کرد: مطابق قانون با سودجویانی که اقدام به قطع درخت نمایند برخورد جدی و قانونی می شود. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: سال جاری چندین خودرو حامل چوب و اره موتوری توسط یگان حفاظت محیط زیست استان توقیف و به مراجع قضایی معرفی شده است.

وی حفاظت از منابع‌ ملی  را وظیفه‌ای همگانی دانست و عنوان کرد: شماره تلفن ۳۳۳۳۴۴۴۱-۰۷۴  به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی و رسیدگی به گزارشات مردمی در زمینه هرگونه تخلف در عرصه‌های ملی‌ست.

فقرمالی ، تهیه زغال، قطع درختان برای سوخت ارزان و بی توجهی به اهمیت جنگل ها ،بروز برخی آتش سوزی ها و بیماری زغال از تهدید های جدی برای جنگل های بلوط کهگیلویه وبویراحمد محسوب می شود.

این استان با ۲ اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی دارای هشت شهرستان، ۱۷ شهر و یک هزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است.

بر اساس گزارش ها از وسعت ۶ میلیون هکتاری جنگل‌های منطقه زاگرس به دلایل مختلف یک میلیون هکتار آن از بین رفته است.
۷۰ درصد از گونه‌های جنگلی زاگرس شامل بلوط‌ها می‌شود که در ۱۲ استان کشور پراکنده شده است.

این جنگل‌ها بر اساس مطالعات پالینولوژی در حدود ۱۴ تا ۱۵ هزار سال قبل با درختان پراکنده بلوط و بنه تشکیل شده و از پنج هزار سال پیش جنگل‌های متراکم و نیمه متراکم بلوط بطور کامل در این منطقه ایجاد شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =