پویش هوشمند تکامل کودک آغاز شد

تهران - ایرنا - پویش هوشمند تکامل کودک با مشارکت شخصیت‌ها و مراکز مختلف از ۱ بهمن تا ۱۵ اسفند ۹۸ به مدت ۴۵ روز در کشور به اجرا در می‌آید که مهمترین اهداف آن، ارتقاء آگاهی خانواده‌های دارای فرزند زیر ۵.۵ سال و شناسایی زودتر کودکان مبتلا به اختلال تکاملی است.

در این پویش، از اپلیکیشن موبایل برای تکمیل و تحلیل نتایج پرسشنامه استفاده می‌شود. این اپلیکیشن بر اساس برنامه ارائه شده توسط سازمان جهانی بهداشت و یونیسف و مبتنی بر استانداردهای وزارت بهداشت، تهیه شده که بصورت رایگان برای خانواده‌ها قابل دسترسی و استفاده است.

دکتر رضا حبیبی مدیرعامل شرکت دانش بنیان دانش، پژوهش و فناوری فرزان روز سه شنبه در این خصوص به خبرنگار علمی ایرنا گفت: تست سنین و مراحل تکامل (ASQ) از معدود آزمون‌های تشخیصی معتبر جهانی است که سال‌های متمادی در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. در ایران، پرسشنامه زیر نظر وزارت بهداشت، به فارسی استانداردسازی شده و علاوه بر جامعیت، از اعتبار بالایی برخوردار است.

وی بیان داشت: این آزمون برای بررسی تکامل کودک از ۲ ماهگی تا ۵ سالگی طراحی شده و حیطه های تکاملی اصلی را در کودک، ارزیابی می‌کند. این حیطه‌ها شامل برقراری ارتباط، حرکات درشت، حرکات ظریف، حل مسئله، حیطه شخصی اجتماعی و  موارد کلی می‌باشد.

حبیبی تاکید کرد: والدین می‌توانند با تکمیل این پرسشنامه، از سیر طبیعی تکامل فرزندشان مطمئن شوند و در صورت مشاهده اختلال، به مراکز بهداشتی - درمانی مراجعه کنند.

وی افزود: اختلالات تکاملی از شایع‌ترین مشکلات کودکان در دنیا می‌باشد که میزان شیوع آن در حال افزایش است. آمار دقیقی از اختلالات تکاملی در کودکان ایرانی در دسترس نیست ولی بر اساس اطلاعات موجود، حدود۱۸ درصد کودکان دارای اختلال تکاملی هستند.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان دانش، پژوهش و فناوری فرزان گفت: پیش بینی می‌شود که از هر ۶ کودک، یک کودک اختلال تکاملی داشته باشد؛ از این میزان، تخمین زده می شود که حدود ۵۰ درصد کودکان از جمله مبتلایان به اُتیسم تا سن مدرسه، شناسایی نمی شوند.

حبیبی افزود: پدر و مادرها بیشتر به رشد کودک یعنی رشد فیزیکی او مثل قد و وزن توجه دارند و تکامل کودک، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. تکامل، طیفی از ویژگی‌های عملکردی کودک شامل رفتار، اخلاق، ارتباط با دیگران، حرکت، درک و فراگیری و ... را شامل می‌شود و با رشد، کاملا متفاوت است. والدین همانطور که به واکسیناسیون و رشد کودک توجه دارند باید به تکامل و پایش تکامل او نیز توجه کنند.

وی ادامه داد: سرعت تکامل کودک، خصوصا در سه سال اول زندگی بسیار زیاد است. در سال های اول، هر ثانیه ۷۰۰ تا هزار ارتباط عصبی جدید (سیناپس) در مغز کودک شکل می‌گیرد. پس اختلال در این روند می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را بجا گذارد.

حبیبی، تشخیص زودرس و بموقع اختلال برای سلامت کودک و خانواده را حیاتی اعلام کرد و گفت: عدم تشخیص بموقع و اقدامات بهنگام، می‌تواند عوارض جبران ناپذیری در سنین بعد داشته باشد. به همین دلیل، استفاده از روشی معتبر برای بررسی وضعیت تکامل کودک و شناسایی بموقع اختلال احتمالی، بسیار مهم است.

کلیه خدمات و برنامه‌های این پویش به صورت رایگان در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد. والدین دارای کودک زیر ۵.۵ سال برای استفاده از این خدمت می‌توانند عدد ۵ را به شماره ۱۰۰۰۶۵۴ پیامک کنند یا جهت استفاده از مشاوره تلفنی رایگان، با شماره ۷۱۳۶۷ تماس حاصل کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =