۱ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۳
کد خبرنگار: 1913
کد خبر: 83642297
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نبیه بری نسبت به معرفی کابینه جدید لبنان ابراز خوش بینی کرد

بیروت - ایرنا - روزنامه «الجمهوریه » چاپ بیروت امروز (سه شنبه) نوشت: «نبیه بری» رییس مجلس و رهبر جنبش شیعی «امل» نسبت به تشکیل و معرفی کابینه جدید لبنان ظرف ۲۴ ساعت آینده خوش بین است.

این روزنامه پس از گفت و گوی کوتاه با بری و به نقل از وی نوشت: فضا برای تشکیل دولت جدید «فن سالار» (تکنوکرات) با ۲۰ وزیر به ریاست «حسان دیاب»  نخست وزیر منتخب مثبت است و چیزی مانع معرفی آن در امروز یا فردا (چهارشنبه) نیست.

رهبر جنبش امل خاطرنشان کرد: با باز شدن گره ها برای تشکیل دولت جدید که در جلسه  و جمع چهارگانه دیشب میان شماری از مقام های سیاسی رخ داده، اکنون امور به خیر و خوبی پیش می رود، مگر این که اقدام خاص و حادثه پیش بینی نشده روی دهد و معرفی کابینه را به تاخیر بیندازد.

حسان دیاب، «سلیمان فرنجیه» رییس «حزب المرده»، «علی حسن خلیل» معاون سیاسی نبیه بری و «حسین خلیل» معاون سیاسی «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله جمع چهارگانه ای هستند که دوشنبه شب در دفتر نخست وزیر منتخب در بیروت، موانع بر سر راه کابینه را برطرف کرده اند.

رییس مجلس لبنان در پاسخ به پرسشی تاکید کرد: همه باید برای دادن رای اعتماد به هیات دولت جدید جدی باشیم و به وظیفه ملی و قانونی خود عمل کنیم.

بری اولویت کاری این دولت را درمان فوری و ریشه ای بیماری اقتصادی و مالی لبنان عنوان کرد و افزود: در صورت برطرف نشدن  این بیماری، جامعه ما با پیامدهای غمبار آن مواجه خواهد شد.

اتحادیه مصرف کنندگان لبنان دوشنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد که ظرف سه ماه گذشته بهای کالاها و خدمات در لبنان ۴۰ درصد افزایش یافته که در کل تاریخ این کشور بی سابقه است.

روزنامه الجمهوریه نوشت: کشورهای عضو اتحادیه اروپا  به ویژه فرانسه دیروز به مقام های لبنان نسبت به اوضاع بحرانی این کشور هشدار داده اند و خواستار تسریع در تشکیل دولت فن سالار و مورد اعتماد مردم شده اند؛ دولتی  که قادر به اصلاح اجتماعی و اقتصادی باشد .

هم چنین «ولید جنبلاط» رییس حزب «سوسیالیست ترقی خواه» دوشنبه شب پس از دیدار با «سعد حریری» نخست وزیر مستعفی لبنان در غرب بیروت گفت: ما به تفکر، آرامش و نیز دولت توانمند در چنین شرایطی نیازمندیم. نباید اسیر عواطف و احساسات شویم . خشونت به ما کمک نمی کند. وظیفه ما حفظ همه شهروندان لبنانی با طوایف مختلف و گرایش های گوناگون مذهبی و سیاسی است.

۱۷ طایفه شامل پنج گروه مسلمانان (سنی ها، شیعه های ۱۲ امامی، دروزی ها، اسماعیلی ها و علوی ها) و ۱۲ گروه مسیحیان (مارونی ها، کاتولیک های رمی، سوری، یونانی و ارمنی، ارتدوکس های رمی ، سوری ، یونانی و ارمنی، قبطی ها، آشوری ها و پروتستان ها) در لبنان زندگی می کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha