۱۴ نفر بر اثر مسمومیت با گاز در کردستان جان باختند

سنندج‌ - ایرنا - مدیرکل پزشکی قانونی کردستان گفت: از ابتدای امسال تا آخر آذر، ۱۴ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در مناطق مختلف این استان جان خود را از دست دادند که ۱۲ نفر مرد و ۲ نفر زن بودند.

 دکتر بهتاش خانی‌آبادی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در مدت مشابه سال گذشته در مجموع هفت نفر جان خود را بر اثر مسمومیت با گاز منواکسیدکربن از دست دادند که پنج نفر مرد و ۲ نفر زن بودند، افزود: بر اساس این آمار امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال شاهد افزایش پنج نفری تلفات گازگرفتگی در استان هستیم.

وی با اشاره به اینکه با توجه به افزایش برودت هوا احتمال افزایش تلفات ناشی از گازگرفتگی وجود دارد، یادآور شد: مردم در فصول سرد سال در استفاده از وسایل گرمازا که عمدتا به سیستم گاز شهری متصل است، نهایت دقت را داشته باشند.  

بر اساس گزارش آماری سازمان پزشکی قانونی کشور، در نه ماهه سال جاری ۴۳۶ نفر از هموطنان بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در کشور جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (۳۸۸ نفر) حدود ۱۲.۴ درصد افزایش است.

در این مدت استان های تهران با ۸۴، آذربایجان شرقی با ۴۳ و اصفهان با ۳۹ فوتی بیشترین آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن را داشته اند. آمار تلفات گازگرفتگی در بیش از نیمی از استان ها کمتر از ۱۰ نفر و در استان قم صفر گزارش شده است.

گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصا در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و یا فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند. از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن است بنابراین با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می‌کند.

علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =