طرح‌های منابع آب خراسان شمالی بیش از هزار میلیارد ریال اعتبار ملی دارد

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: امسال برای اجرای ۲۱ طرح و ۳۶ پروژه ملی مدیریت منابع آب استان، هزار و ۶۰ میلیارد ریال اعتبار از منابع ملی مصوب شده است.

سیدعقیل مرتضوی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پروژه های مدیریت منابع آب استان شامل ۳۶ پروژه ملی و ۲۱ پروژه استانی است و تاکنون ۶۳۶ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی،  معادل ۶۰ درصد اعتبار مصوب تخصیص یافته است.

وی با اشاره به اجرای سد گلمندره واقع در شهرستان گرمه خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی این سد اکنون ۷۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: اجرای سیستم انحراف آب (کالورت) سد دربند واقع در شهرستان مانه و سملقان، امسال علمیاتی شده و حدود ۱۵ درصد پیشرفت داشته است.  

وی با اشاره به ساماندهی رودخانه ها گفت: ساماندهی و حفاظت از رودخانه  سومبار باید در طول ۳۲ کیلومتر انجام شود که تاکنون ۲۲ کیلومتر آن انجام شده و بر این اساس این طرح ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی اظهار داشت: در سفر کاروان دولت تدبیر و امید به استان، برای اجرای پروژه ساماندهی رودخانه سومبار، ۱۰۰ میلیارد ریال مصوب و مقرر شد این میزان اعتبار در سال های ۹۸ و ۹۹ تخصیص یابد.

وی خاطرنشان کرد: تکمیل ساماندهی این رودخانه مرزی، ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

وی درباره علاج بخشی سد بیدواز اسفراین گفت: شناسایی مقصران و مسببان بروز مشکل در این سد، در دست پیگیری است و این اقدام در یک سال اخیر شدت گرفته است.

مرتضوی تصریح کرد: همه دستگاه های نظارتی در این زمینه ورود پیدا کرده اند، کار تخصصی است و از این رو یک گروه تخصصی در وزارت نیرو بررسی و پایش لازم را انجام می دهد.

وی افزود: علاج بخشی سد بیدواز اسفراین تاکنون ۷۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و بخش زمانبر پروژه یعنی ساخت دیوار آب بند، تمام شده است و در صورت تخصیص به موقع منابع مالی، تا پایان امسال تکمیل می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی اظهار داشت: افزایش قیمت ها و تغییر ماهیت تخصیص اعتبارات از نقدی به اسناد خزانه، سبب شده تا قیمت تمام شده طرح ها افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: قرار داد این پروژه ۴۰۰ میلیارد ریال است و در سفر کاروان دولت تدبیر و امید به استان در تیر ماه سال جاری، ۳۵۰ میلیارد ریال برای این طرح ویژه مصوب شد.

وی با بیان اینکه مقرر است این اعتبار در سال های ۹۸ و ۹۹ تخصیص یابد افزود: قرار است امسال ۲۰۰ میلیارد ریال به شرکت آب منطقه ای استان ابلاغ شود که تاکنون ۵۸.۵ میلیارد ریال آن محقق شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی اظهار داشت: مطالبات پیمانکار این طرح، تاکنون ۱۵۰ میلیارد ریال است.

در خراسان شمالی هشت سد با توان تنظیم ۲۳۴ میلیون مترمکعب آب در حال بهره برداری است.   

طول رودخانه های این استان هم ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر است که ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر از این مسیل ها و رودخانه ها، نیاز فوری به ساماندهی و لایروبی دارد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =