۵۰ دانشمند درکنفرانس بین‌المللی لجستیک شرکت می کنند

تهران - ایرنا - رییس دانشگاه خوارزمی از برگزاری هفتمین کنفرانس بین‌المللی لجستیک و مدیریت زنجیره تامین با حضور ۵۰ دانشمند در روزهای هفتم و هشتم اسفندماه امسال خبر داد.

عزیزالله حبیبی روز سه شنبه در نشست خبری هفتمین کنفرانس بین‌المللی لجستیک و مدیریت زنجیره تامین که در دانشگاه خوارزمی برگزار شد، اظهار داشت: یکی از برنامه های اثرگذار دانشگاه ها این است که دستاوردها را در یک حوزه بین‌المللی به مشارکت بگذارند.
وی افزود: در نشست های دانشگاهی، نگاه اصلی، پاسخگویی بهتر برای مشکلات جامعه و آسیب شناسی برای ارائه راهکارها است.
رییس دانشگاه خوارزمی خاطرنشان کرد: این سمینار سهم کوچکی در عرصه رونق تولید دارد و خبرگان لجستیک کشور و دیگر کشورها را میزبانی می کند.
حبیبی یادآور شد: شرکت بیش از ۵۰ دانشمند، یکی از ویژگی های این همایش است که امیدوارم مشکلات ترددی نداشته باشند.
وی همچنین گفت: بالاترین دستاوردهای علمی را در قالب ایده های استارتاپی به دانشجویان ارائه می دهیم و رقابتی بین شرکت کنندگان برگزار می شود.

رییس دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: صرف ایده حلال مشکلات نیست، در نتیجه برخی شاید احساس کنند که دانشگاه باید به اقدامات کاربردی بپردازد و در ملاقات با رهبری، همین مساله رخ داد و برخی همکاران بخش تئوریک را زیر سوال بردند.
حبیبی افزود: این در حالی است که مبنای مقالات، مطالعات تئوریک و نظری است و رهبری هم بر این نکته صحه گذاشتند.

کاربردی کردن دانش برای صنعت، نقش اصلی لجستیک است

در ادامه این نشست خبری، محمدرضا شیخ کبیر دبیر اجرایی این کنفرانس اظهار داشت: اولین بین المللی کنفرانس لجستیک در سال ۸۳ برگزار شد.
وی خاطرنشان کرد: انجمن لجستیک در وزارت علوم به ثبت رسیده و حوزه لجستیک با موضوعات دیگر متفاوت است.
دبیر اجرایی این کنفرانس اظهار داشت: این انجمن، محور دانشگاه، صنعت و حاکمیت و دولت را در درون خود قرار داده است. کاربردی کردن دانش برای صنعت، نقش اصلی لجستیک است.
شیخ کبیرتاکید کرد: رشته های لجستیک و زنجیره تامین در کشور نداشتیم و از بدو تاسیس این انجمن، رشته یاد شده در دانشگاه امیرکبیر شکل گرفت و اکنون در مقطع دکتری هم دانشجو می پذیرد.
وی به این نکته اشاره کرد که رشته یاد شده از سال ۸۵ دانشجو پذیرفته است.

دبیر اجرایی هفتمین کنفرانس بین‌المللی لجستیک و مدیریت زنجیره تامین تاکید کرد: بازوی علمی این کنفرانس، دانشگاه خوارزمی است و اولین کنفرانس لجستیک است که نقش دانشمندان خارجی در آن پُر رنگ می شود.
شیخ کبیر یادآور شد: اولین کنفرانس توسط انجمن لجستیک برگزار شد و حامیان دیگری پس از آن اضافه شدند.

وی تاکید کرد: اصلی ترین موضوع، اقتصاد و محرک های اقتصادی است و در حوزه لجستیک، ۶۰ درصد دانش این رشته، اقتصاد است.
وی همچنین گفت: انجام درست کار درست، پاشنه آشیل لجستیک و زنجیره تامین است و برای کاهش قیمت تمام شده، نقش دانش لجستیک، کلیدی بوده و از دوباره کاری ها جلوگیری می کند.
دبیر اجرایی کنفرانس بین المللی لجستیک خاطرنشان کرد: ۱۰ سالی است که لجستیک، به یک کسب و کار تبدیل شده است و اشتغال ایجاد می کند. مثل تاکسی های اینترنتی که یک اقدام استارتاپی لجستیکی است.
شیخ کبیر ادامه داد: ایران یک کشور لجستیک است و دلیل سرعت محدود، متولیان آن هستند. لجستیک در کشور متولی ندارد و همه لجستیک را از آن خود می دانند.
وی تاکید کرد: اساس لجستیک، یکپارچگی در زنجیره تامین است و در شروع اگر نگوییم یک وزارتخانه جدا می خواهد اما حداقل یک معاونت مستقل در ریاست جمهوری نیاز دارد.
دبیر اجرایی هفتمین کنفرانس بین‌المللی لجستیک و مدیریت زنجیره تامین تاکید کرد: هنگ کنگ به این نتیجه رسیده است که لجستیک می تواند محور پیشرفتش باشد.
شیخ کبیر یادآور شد: در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ رتبه ایران در حوزه لجستیک، ۱۶۴ بود که این رتبه ما در حال افزایش است. همچنین ایران در سال ۲۰۱۷ دارای رتبه ۹۶ و در ۲۰۱۸ دارای رتبه ۶۴ بود.
وی با بیان اینکه کشور ما لجستیک است و همه زیرساخت ها باید به این سمت برود، گفت: حرکت های لجستیکی را باید در کشور سریعتر آغاز می کردیم.

وی تاکید کرد: در کشور باید متولی اصلی حوزه لجستیک مشخص شود. در این کنفرانس بین المللی، برای اولین بار جشنواره استارتاپ های لجستیک برگزار می شود و برای نسل جوان نویدی است که در کسب و کار در حوزه لجستیک و استارتاپ ایجاد کنند.

۳۰۰ مقاله به دبیرخانه ارسال شد

ابوالفضل میرزازاده، دبیر علمی کنفرانس بین المللی لجستیک و مدیریت زنجیره تامین هم در ادامه این نشست خبری اظهار داشت: مدیریت زنجیره تامین، رشته میان رشته ای است و گرایش های مهندسی عمران، ریاضی کاربردی، علوم اقتصاد، علوم کامپیوتر و برخی دیگر از رشته و گرایش ها را در بر می گیرد.
وی افزود: انتخاب رساله برتر دکتری در حوزه مدیریت زنجیره تامین، دفاع سه دقیقه ای پایان نامه و رساله و انتخاب کتاب برگزیده در حوزه لجستیک از جنبه های دیگر کنفرانس است.
دبیر علمی کنفرانس لجستیک و مدیریت زنجیره تامین خاطرنشان کرد: بالغ بر ۳۰۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده و داوری ها ادامه دارد؛ بیش از ۵۰ مقاله از کشورهای دیگر دریافت شده است.
میرزازاده یادآور شد: فرانسه، آلمان، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا عضو کمیته علمی این همایش هستند و از کشورهای مالزی، آمریکا، اتیوپی، عراق، مراکش، سریلانکا و چند کشور دیگر مقالاتی دریافت شده است.
وی تاکید کرد: اگر مهمانان خارجی امکان حضور در همایش نداشته باشند، امکان ارائه آنلاین این مقالات در کنفرانس وجود دارد.
دبیر علمی کنفرانس از اعطای جوایز نقدی و غیر نقدی به برگزیدگان همایش خبر داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =