مرمت مسجد جامع شهرکرد ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

شهرکرد- ایرنا- سرپرست معاونت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری با اشاره به فعالیت این حوزه در بخش مساجد تاریخی گفت: عملیات اجرایی مرمت مسجد جامع شهرکرد ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

کوروش باباییان روز سه‌شنبه به خبرنگاران چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: برای انجام عملیات اجرایی مسجد جامع شهرکرد تاکنون ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی افزود: مرمت کامل بنای این مسجد در شهرکرد حداقل به ۳ میلیارد ریال اعتبار دیگر نیاز دارد.

باباییان تصریح کرد: عملیات اجرایی مسجد جامع (خان) شهرکرد شامل استحکام‌بخشی پی و بدنه، محوطه‌سازی، نمای آجری، بندکشی و پشت‌بام‌سازی است.

رییس هیات امنای مسجد جامع (خان) شهرکرد پیشتر در یکصد و نود و ششمین نشست علنی شورای اسلامی مرکز چهارمحال و بختیاری، سنگینی ترافیک و پارک خودروها در پیاده‌راه جوار این بنای تاریخی را باعث ایجاد ترک خوردگی و نشست در دیوارهای آن اعلام کرد.

مرتضی سجادی، اولویت‌بندی عقب‌نشینی ساختمان‌های مسکونی اطراف مسجد جامع شهرکرد را در کاهش ترافیک و رونق گردشگری این بخش از شهر مؤثر دانست و گفت: اجرای سنگ‌فرش اطراف این بنای تاریخی از محل اعتبارات ستاد بازآفرینی شهری باید مورد توجه اداره کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری قرار گیرد.

مسجد جامع شهرکرد در دوره قاجاریه از سوی "حاج محمدرضا خان ستوده" به شیوه مساجد متأخر در محله "خان" مرکز چهارمحال و بختیاری و به سبک "اصفهانی" بنا شده است.

این بنا به فرم مساجد "ایوانی شبستانی زمستانه" در جبهه غربی و "شبستان بهاره" و "گنبدخانه" در جبهه جنوبی اجرا شده است.

مصالح به‌کار رفته در مسجد جامع شهرکرد از "آجر، چوب و سنگ" با کاربندی و تزیینات "آجری و کاشی‌کاری" است.

این بنا سال ۱۲۷۰ هجری قمری به سبک معماری مسجد ۴ ایوانی با ۲ شبستان زمستانه و بهاره احداث شده است.

مسجد جامع شهرکرد ۱۵ دی ۱۳۵۶ به شماره ۱۵۴۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

شهرکرد به عنوان مرکز استان چهارمحال و بختیاری ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =