نوبخت: آزادراه تهران- شمال بهمن‌ماه افتتاح می‌شود

تهران - ایرنا - رییس سازمان برنامه و بودجه گفت:قطعه نخست آزادراه تهران- شمال که همین ماه افتتاح می‌شود.

«محمد باقر نوبخت» روز سه شنبه در حاشیه بازید از آخرین مراحل ساخت و تکمیل قطعه یک آزادراه تهران- شمال در جمع خبرنگاران افزود: زمان تحقق وعده‌های دولت در ارتباط با طرح‌های عمرانی به ویژه آزادراه  تهران- شمال فرا رسیده و امروز این خبر را می‌دهم که در همین ماه آزادراه تهران- شمال افتتاح می‌شود.

وی تاکید کرد که با وجود تلاش دشمن برای فشار اقتصادی و توقف طرح‌های عمرانی هیچ طرح عمرانی در کشور متوقف نشده است و قطعه یک آزادراه سرانجام به بهره برداری می‌رسد.

به گفته نوبخت از سال ١٣٧٥ تا مدتی پیش، وضعیت پیشرفت آزادراه تنها ١٧ درصد بود و با تلاش دولت تدبیر و امید قطعه یک آزادراه اکنون با پیشرفت ٩٩ درصدی در آستانه بهره‌برداری قرار گرفته است.

نوبخت در خصوص برنامه دولت برای ساخت قطعه دوم آزادراه گفت: تا اوایل سال  ١٤٠٠ قطعه دوم نیز مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وی گفت: همچنین برای ساخت قسمتی از قطعه چهارم که به قطعه سوم آزادراه متصل می شود، دستور تخصیص ۸۵ میلیارد تومان اعتبار صادر شد.

نوبخت در خصوص مبلغ عوارضی قطعه یک آزادراه تهران- شمال افزود: کمیته ویژه‌ای برای نرخ عوارض تصمیم گیری می‌کند،  تلاش دولت نیز تامین اعتبار برای تکمیل و ساخت بقیه قطعه ها هست تا شرایط تسهیل سفر مسافران شمال فراهم شود.

وی  همچنین به سیل اخیر اشاره کرد و با اعلام اینکه در سیل اخیر ١٧ هزار و ٥٠٠ واحد خسارت دیدند، گفت: برای سه استان سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و هرمزگان هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان منابع دولتی و تسهیلات بانکی اختصاص دادیم.

به گزارش ایرنا، آزادراه تهران-شمال مسیری ۱۲۱ کیلومتری در چهار قطعه است که مراحل مطالعاتی آن از سال ۱۳۵۳ آغاز شده و حدود ۲۰ سال از اجرای عملیات ساخت آن می‌گذرد، قطعه اول از تقاطع غیر همسطح بزرگراه شهید همت و بزرگراه آزادگان شروع می‌شود و در امتداد دره کن پس از عبور از حاشیه روستای سولقان به تدریج از منطقه کوهستانی توچال عبور کرده و سپس توسط تونل بلند تالون به طول ۴۸۷۰ متر این رشته کوه را قطع کرده و در دامنه های شمالی آن در منطقه دو آب شهرستانک قرار می‌گیرد.

از آن پس، مسیر به موازات جاده قدیم کرج- چالوس امتداد می یابد و در دره سرهنگ وارد تونل البرز بطول ۶۴۰۰ متر شده و در پل زنگوله خارج می شود، سپس با عبور از ارتفاعات البرز به موازات جاده موجود کرج-چالوس تا شهر چالوس ادامه یافته و در نهایت با یک تقاطع غیر همسطح به کمربندی چالوس- تنکابن متصل می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha