۱ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۵
کد خبرنگار: 2961
کد خبر: 83642197
۰ نفر

برچسب‌ها

تخصیص سه میلیارد ریال تسهیلات اشتغال صنایع دستی به بافق 

یزد - ایرنا - رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق با بیان اینکه ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای اشتغال و رونق صنایع دستی به این شهرستان اختصاص یافت گفت: ۱۵ هنرمند فعال برای دریافت آن به بانک عامل معرفی شدند.

لیلی رنجبر  روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به استفاده از تسهیلات اشتغال در حوزه صنایع دستی اظهار داشت: این تعداد هنرمند برای گرفتن تسهیلات سرمایه در گردش به ازا هر نفر ۲۰ میلیون تومان به بانک معرفی شده‌اند.

وی همچنین به تسهیلات در اختیار شاغلین صنایع دستی اشاره  کرد و افزود: باتوجه به وام‌های بنیاد برکت، برای بافق سهمیه ۱۰۰نفر اختصاص یافته تا به افراد مشغول به این حرفه یا در شرف ورود به این حرفه در روستاها و شهر تعلق گیرد.

این مسوول با بیان اینکه بیش از یکهزار نفر در شهرستان بافق مشغول کار با صنایع دستی هستند، تصریح کرد: فعالیت این تعداد، در این زمینه بیشتر مبنای کمک در آمدی برای خانواده دارد و فراوانی این جامعه آماری را زنان در رشته حصیر بافی تشکیل می‌دهند.

وی خاطر نشان کرد: باتوجه به برگزاری کلاس‌های آموزشی حصیر بافی، پته دوزی، مینای مس، سفال مس، سفالگری، گلیم بافی، تابلو فرش و سرمه دوزی ۳۱۵ نفر در ۹ماهه  امسال آموزش دیده اند.

رنجبر با بیان اینکه این آمار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدود ۳۰درصد رشد داشته است افزود:پیش بینی می‌شود تا پایان سال با برگزاری یک دوره آموزشی دیگر در رشته‌های متعدد، این آمار به بیش از ۴۲۰نفر برسد.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بافق به خدمات این نهاد برای هنرمندان صنایع دستی اشاره کرد و گفت: آموزش‌های متعدد، شرکت در نمایشگاه‌های ملی و بین المللی، برپایی نمایشگاه، شرکت در کلاس‌های برند سازی و تجاری سازی از جمله برنامه‌ها است.

رنجبر با بیان اینکه حصیر بافی بافق در کشور حرفی برای گفتن دارد افزود:در بین مدیران و معلمان تفاهم نامه‌ای امضا شده و آموزش صنایع دستی در برخی از مدارس صورت می‌گیرد.

این مسوول خاطر نشان کرد: حصیر بافی بافق رونق چند هزار ساله دارد و در حال پیگیری هستیم تا باد بزن اسمی بافق نیز به ثبت ملی برسد.

رنجبر افزود: باتوجه به کارهای صورت گرفته در زمینه حصیر بافی، هنرمندان درک کرده اند که حصیر بافی هنر است و نباید به چشم یک شغل خدماتی به آن نگاه کرد.

مواد اولیه محصولات حصیری از الیاف و شاخ و برگ بیش از ۲۰۰ هکتار نخلستان‌های بافق تامین می‌شود.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق درفاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =