دادستان سنندج:‌ تبعات مجازات زندانی دامنگیر خانواده‌ها نشود

سنندج - ایرنا - دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان با اشاره به اینکه تبعات مجازات زندانیان نباید دامنگیر خانواده‌های آنها شود، گفت:‌خانواده‌های زندانیان هیچ نقشی در ارتکاب جرم ندارند و باید از هر لحاظ مورد حمایت قرار گیرند.

محمد جباری روز سه‌شنبه در جمع اعضای هیات مدیره انجمن حمایت زندانیان شهرستان سنندج اظهار داشت: انجمن حمایت زندانیان با توجه به رسالت خود که همان حمایت مادی و معنوی از خانواده‌های زندانیان است در این راستا نقش بسزایی در جلوگیری از گسترش آسیب در میان خانواده‌های زندانیان و به این ترتیب پیشگیری از وقوع جرم در جامعه دارد.

جباری هدف عالی تر انجمن حمایت زندانیان را توجه به عزت نفس افراد نیازمند و آسیب پذیر در جامعه دانست و افزود: مادامی که خانواده‌های زندانیان نیازمند تحت چتر حمایتی انجمن قرار می‌گیرند این احساس به شخص زندانی القا می‌شود که با وجود اینکه در محیط بسته زندان قرار دارد اما خود و خانواده‌اش از سوی جامعه و حاکمیت فراموش نشدند و این به معنای توجه به عزت نفس و کرامت انسانی افراد خواهد بود.

مدیرکل زندان‌های کردستان و عضو هیات مدیره انجمن حمایت زندانیان سنندج نیز موضوع معیشت خانواده‌های زندانیان را از دغدغه های ریاست سازمان زندان‌ها دانست و گفت: سازمان زندان‌ها بطور ویژه به مشکلات انجمن‌های حمایت از زندانیان رسیدگی می‌کند چرا که اجرای دقیق رسالت انجمن حمایت زندانیان که همان حفاظت از خانواده‌های زندانیان در برابر آسیب‌های اجتماعی است در حقیقت عاملی بازدارنده از جرم نیز خواهد بود.

مراد فتحی با بیان اینکه هدف اصلی از اجرای مجازات در جامعه توجه به سلامت جامعه و جلوگیری از گسترش آسیب است، اضافه کرد: خانواده‌های زندانیان در چرخه وقوع جرم هیچ نقشی ندارند و نباید این خانواده‌های آسیب پذیر تبدیل به قربانیان مجارات حبس شوند.

وی ضمن تقدیر از رییس کل دادگستری و دادستان مرکز استان به دلیل حمایت‌هایشان از زندانیان و خانواده‌های آنها افزود: این حمایت‌ها توانسته زندان‌ها را در ارائه هرچه بیشتر خدمات به زندانیان و خانواده‌هایشان یاری دهد.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان سنندج نیز تعداد خانواده‌های تحت پوشش این انجمن را ۳۶۵ خانواده اعلام کرد و گفت: این افراد با ۷۰۰ عائله تحت پوشش خدمات مختلف انجمن از جمله نقدی و غیرنقدی، مستمری ماهیانه و کلاس‌های آموزشی هستند.

احمدی از اعطای یک میلیارد و ۹۸۰ میلیون ریال مستمری ماهیانه به خانواده‌های زندانیان طی ۱۰ ماهه گذشته سال جاری خبر داد و افزود: این مستمری در ابتدای هر ماه بر اساس تعداد عائله به حساب سرپرست خانواده‌ها واریز می‌شود.

وی با تاکید بر این موضوع که ۱۲ دوره آموزشی برای خانواده‌های زندانیان طی سال جاری از سوی انجمن حمایت زندانیان سنندج برگزار شده است، اضافه کرد: بیش از ۹۰۰ نفر از همسران و فرزندان زندانیان در دوره های مهارت‌های اساسی زندگی، آموزش‌های بهداشتی و درمانی، پیشگیری از اعتیاد و طلاق، تاب آوری و مهارت های فرزندپروری شرکت کردند.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان سنندج ارائه خدمات مشاوره‌ای به خانواده‌های زندانیان را یکی دیگر از اقدامات حمایتی انجمن حمایت زندانیان دانست و اظهار داشت: در طول سال جاری انجمن حمایت زندانیان سنندج بیش از یک هزار و ۶۰۰ مورد خدمات مشاوره‌ای فردی و گروهی در زمینه‌های تحصیلی، شغلی، خانوادگی و قضایی را به خانواده‌های زندانیان تحت پوشش ارائه داده است.

در پایان این جلسه برنامه‌ریزی های لازم در خصوص اعطای چند مرحله سبد کالا به خانواده‌های زندانیان تا پایان سال جاری صورت پذیرفت. همچنین با تاکیدات دادستان و سایر اعضا، مقرر شد تا در دهه فجر بطور ویژه از خانواده های تحت پوشش حمایت شود.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =