حضور وحوش در حاشیه روستاهای خراسان شمالی کم شد 

بجنورد - ایرنا - امسال به دلیل مناسب بودن شمار طعمه‌ها در طبیعت، پرسه و حضور وحوش در حاشیه روستاها و نزدیکی مناطق مسکونی استان خراسان شمالی که در سال‌های گذشته موجب مشکلاتی برای روستاییان می شد، کمتر شده است.  

 معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال، گلایه ها و شکایت های مردم از پرسه و یا خسارت های حیوانات وحشی کمتر بوده است.

حبیب لشگری اظهار داشت: بارندگی های مناسب سبب شده تا وضعیت مراتع مناسب باشد همچنین جمعیت حیوانات گیاه خوار به عنوان طعمه های حیوانات گوشت خوار، مناسب بوده است.  

وی خاطرنشان کرد: البته گزارش هایی از حمله پلنگ در روستاهای بجنورد و شیروان به دست رسیده است که در آن،  سگ گله، تلف شده است.  

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه در فصل سرما، حیوانات در طبیعت، برای یافتن غذا و طعمه دچار مشکل می شوند گفت: کمبود طعمه در طبیعت، سبب می شود که حیوانات برای یافتن غذا، به حاشیه مناطق مسکونی و روستاها کشانده شوند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: از مردم انتظار می رود اقدامات لازم برای جلوگیری از حمله وحوش به آغل ها و محل نگهداری دام انجام دهند.  

خراسان شمالی دارای ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور، ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور است.

برخی از این گونه های جانوری نظیر یوزپلنگ آسیایی، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست یوزپلنگ است با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =