تکاپوی وکلای ترامپ برای منحرف کردن مسیر استیضاح

تهران- ایرنا- تیم وکلای مدافع دونالد ترامپ که سعی در به انحراف کشاندن و مانع تراشی در برابر فراینده استیضاح وی را دارند، تلاش دموکرات‌ها برای استیضاح رئیس جمهوری آمریکا را انحرافی خطرناک از قانون اساسی دانسته و گفته‌اند که مجلس سنا باید آن را محکوم کند.

به گزارش روزنامه آمریکا هافینگتن پست ، تیم وکلای ترامپ ادعا می کند که او "هیچ کاری اشتباه نکرده" و اصلا مستحق استیضاح نیست. 

مقرر شده خلاصه ای از دفاعیه وکلای ترامپ در اواخر این هفته در دادگاه استیضاح سنا با جزییات بیشتری در دفاع علیه اقدامات دموکرات ها که قصد برکناری رییس جمهوری از کاخ سفید را دارند، ارائه شود.  

از سوی دیگر، تشکیل پرونده ۱۱۰ صفحه ای از طرف کاخ سفید که حالا لحنی حقوقی تر پیدا کرده هنوز بر محور اینکه ترامپ هیچ کار اشتباهی نکرده، استوار است.

براساس مدارک تهیه شده توسط تیم وکلای ترامپ، ادعای موافقان استیضاح مبنی بر سوء استفاده ترامپ از قدرت در ماجرای اوکراین گیت تخلف از قانون اساسی نبوده است. آنها بر این باور هستند که دموکرات های مجلس نمایندگان از ابتدا مصمم بودند که به هر طریق راهی پیدا کنند تا با استفاده از استیضاح به عنوان یک ابزار سیاسی نتیجه انتخابات سال ۲۰۱۶ را تغییر دهند که همه این موارد انحراف خطرناک قانون اساسی است و مجلس سنا باید سریع و همه جانبه آن را محکوم کند.

تیم وکلای مدافع ترامپ در فرایند استیضاح را بشناسیم

 چند وکیل و کارشناس حقوقی زبده آمریکا به عنوان تیم حقوقی مدافع دونالد ترامپ قرار است از وی در فرآیند استیضاح در مجلس سنا دفاع کنند. برخی از این وکلا، کسانی هستند که زمینه استیضاح بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا را در سال ۱۹۹۸ فراهم کردند.

رسانه های غربی گزارش دادند که چند وکیل و شخصیت شناخته شده حقوقی از جمله آلن درشوئیتز و کن استار قرار است در این تیم حقوقی مدافع دونالد ترامپ در جلسه استیضاح در سنا حضور یابند.

پنجشنبه ۹ آبان ماه مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۳۲ رأی به استیحضاح ترامپ رسمیت بخشید. این استیضاح به دنبال انتشار یک فایل صوتی به جریان افتاد که در آن ترامپ اعطای کمک‌های مصوب آمریکا به اوکراین را تلویحاً به همراهی اوکراین در بررسی تخلفات پسر بایدن وابسته می‌کند. 

فراینده استیضاح رئیس جمهوری آمریکا از روز سه شنبه هفته جاری در مجلس سنا وارد فاز اجرایی می شود.

سابقه فعالیت تیم حقوقی مدافع ترامپ در این جلسه استیضاح به شرح ذیل است:

پت سیپولون

این وکیل ۵۳ ساله کاخ سفید هدایت تیم دفاعی ترامپ را در جلسه استیضاح برعهده خواهد گرفت. وی  طی جلسات تحقیقات به طور جدی از ترامپ دفاع کرد و از ارائه شاهدان و اسنادی که کنگره از وی درخواست می کرد، امتناع کرده بود. این وکیل پیش از پیوستن به دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ در یک شرکت حقوقی کوچک در واشنگتن فعالیت می کرد.

جی سکولو

این وکیل ۶۳ ساله نیز به هدایت تیم دفاعی ترامپ کمک خواهد کرد. وی یک وکیل شخصی ترامپ بوده که در ابتدا در پرونده تحقیقات در مورد مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ استخدام شده بود. وی همچنین در یکسری پرونده های دیگر علیه ترامپ از جمله پرونده مالیات های ترامپ به تیم او کمک می کرد.

آلن درشوئیتز

درشوئیتز یکی از شناخته‌شده‌ترین شخصیت‌های حقوقی در آمریکا محسوب می شود. این استاد دانشگاه حقوق هاروارد با موفقیت توانسته بود از یک ستاره سابق لیک فوتبال آمریکا به اتهام قتب همسرش و دوست او در سال ۱۹۹۵ دفاع کند. درشوئیتز در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که به هیلاری کلینتون در انتخابات رای می دهد اما از آن زمان به بعد وی یک مدافع ترامپ در کانال های تلویزیونی بود و حتی کتابی در مخالفت با استیضاح رئیس جمهوری آمریکا نوشته است. در فرآیند استیضاح ترامپ در سنا، درشوئیتز مباحث قانونی را در مخالفت با استیضاح مطرح می کند.

کنت استار

استار ۷۳ ساله وکیل مستقلی که تحقیقات وی مسیر را برای استیضاح بیل کلینون دمکرات رئیس جمهوری اسبق آمریکا در سال ۱۹۹۸ هموار کرد، یک عضو دیگر برجسته تیم مدافع ترامپ محسوب می شود. یک قاضی سابق دادگاه استیناف در اواسط دهه ۹۰ به عنوان وکیل تحقیقاتی برای بررسی یک قرارداد املاک و مستغلات و همچنین دیگر مسائل منصوب شد اما تحقیقات وی به مسئله رابطه پنهانی بیل کلینتون با مونیکا لوینسکی کشیده شد. کنت استار رئیس دانشگاه بیلور در تگزاس بود اما در سال ۲۰۱۶ در بحبوحه انتقادها از مدیریت اتهامات تجاوز جنسی در بخشی از این دانشگاه استعفا کرد.

رابرت ری

این وکیل ۵۹ ساله در پرونده مربوط به رابطه بیل کلینتون و مونیکا لوینسکی فعالیت هایی داشت. وی از سال ۲۰۰۲ نیز به عنوان وکیل مدافع شخصی فعالیت داشته است.

مایک پورپورا

این وکیل ۵۰ ساله در حال حاضر به عنوان معاون و مشاور وکیل درکاخ سفید فعالیت دارد. وی در دولت جورج بوش پسر در دفتر وکلای کاخ سفید نیز فعالیت می کرد.

پاتریک فیلبین

این وکیل ۵۲ ساله نیز به عنوان معاون و مشاور وکیل در کاخ سفید فعالیت دارد. او در دوران جورج بوش در وزارت دادگستری فعالیت می کرد و سپس به عنوان یک فرد حقوقی به کاخ سفید آمد. فیلبین در ژانویه ۲۰۱۹ به تیم حقوقی کاخ سفید پیوست.

پام بوندی

بوندی ۵۴ ساله مشاور ترامپ و یک دادستان کل سابق در فلوریدا بود که به تیم اطلاع رسانی ترامپ برای تحقیقات در مورد استیضاحش در نوامبر پیوست.

جیم جردن

این نماینده جمهوری خواه ۵۵ ساله از اوهایو یکی ازوفادارترین هم پیمانان ترامپ در کنگره است و احتمالا به تیم مدافع رئیس جمهوری آمریکا در جلسه استیضاح می پیوندد. وی بارها در کمیته های کنگره از دمکرات ها به دلیل استیضاح ترامپ به شدت انتقاد کرده بود.

جان رتکلیف

این نماینده ۵۴ ساله جمهوری خواه از ایالت تگزاس نیز احتمالا به تیم مداع ترامپ در فرآیند استیضاح خواهد پیوست. جان رتکلیف تابستان گذشته یکی از گزینه های ترامپ برای سمت مدیر اطلاعات ملی آمریکا بود اما پس از مطرح شدن گمانه زنی ها درباره عدم تجربه و اغراق شدن احتمالی رزومه وی، او از لیست ترامپ حذف شد.

پیش از این اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به قطعنامه‌ای رای مثبت دادند که به موجب آن، پرونده استیضاح ترامپ با سازوکار تعریف شده، به سنای آمریکا ارسال می‌شود. این قطعنامه پس از آن تصویب می شود که مجلس نمایندگان آمریکا، ترامپ را در دو موضوع "سوء استفاده از قدرت" و "جلوگیری از عدالت" به منظور اخلال در کار کنگره گناهکار تشخیص و به استیضاح او رای دادند.

روند استیضاح ترامپ پس از افشای تماس تلفنی او با ولودومیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین و فشار بر او برای تحقیقات درباره جو بایدن نامزد رقیب در اوایل مهرماه آغاز و سوم مهرماه متن کامل آن منتشر شد. این متن در پنج صفحه مربوط به مکالمه ۲۵ جولای (سوم مردادماه) بود. به دنبال این افشاگری تا پنجم مهرماه، ۲۱۹ نماینده مجلس نمایندگان آمریکا از مجموع ۴۳۵ نفر، رای به استیضاح ترامپ دادند.

پس از آن با توجه به سازوکار نا مشخص سنای آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوریخواهان حامی ترامپ قرار دارد، رئیس مجلس نمایندگان از ارسال پرونده استیضاح به سنا برای تشکیل محکمه خودداری کرد. خواسته دموکرات‌ها این بود که سنای آمریکا باید برخی از حلقه های نخست ماجرای "اوکراین گیت" را برای ادای شهادت فرابخواند که یکی از آنها جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی ترامپ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =