۱ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۰
کد خبرنگار: 1222
کد خبر: 83642079
۰ نفر

برچسب‌ها

قدیمی‌ترین منبع آب بجنورد مرمت می‌شود

بجنورد- ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی گفت: پرونده قدیمی‌ترین اثر معماری منبع آب بجنورد برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور تهیه شده است که این اثر با همکاری شهرداری و متناسب با کاربری‌های تعریف‌شده، مرمت و احیا می‌شود.

علی مستوفیان روز دوشنبه اظهار داشت: بنای منبع آب به‌عنوان یکی از آثار معماری و نشانه شهری بجنورد بیش از هفتاد سال قدمت دارد و علاوه بر نقش آن در تقویم خاطرات شهروندان، نمادی از آغاز ساخت بناهای صنعتی پیشرفته در منطقه است.

وی عنوان کرد: کاربری‌هایی نظیر موزه آب برای بهره‌برداری از بنای منبع آب بجنورد در نظر گرفته شده است که در صورت ثبت آن در فهرست آثار ملی، با همکاری شهرداری این اقدامات در مسیر جدی برای اجرا قرار می‌گیرد.

مستوفیان از ثبت ۱۹ اثر متعلق به خراسان شمالی در فهرست آثار ملی کشور در سال جاری خبر داد و افزود: از این تعداد، سه اثر تاریخی، پنج اثر ناملموس، پنج اثر طبیعی و ۶ میراث منقول بوده است.

تاکنون نام ۶۴۲ میراث فرهنگی خراسان شمالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که از این تعداد ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۴ اثر طبیعی، ۷۵ اثر ناملموس و ۱۴ اثر منقول تاریخی است.

استان خراسان شمالی با داشتن یکهزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در شمال شرق کشور قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =