نظارت بر فضای مجازی برای جلوگیری از تخریب نامزدهای مجلس ضروری است

گناوه - ایرنا - رئیس دادگستری دیلم استان بوشهر گفت: نظارت بر فضای مجازی برای جلوگیری از تخریب کاندیداهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مهم و ضروری است.

مهدی بهشتیان روز سه شنبه در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری این شهرستان با دستور کار "انتخابات، فضای مجازی و الزامات قانونی"  افزود: با توجه اهمیت و تاثیر فضای مجازی، نیازمند نظارت و مراقبت‌های بیشتری در این فضا هستیم.

وی گفت: با توجه به اینکه صیانت و مقابله با برهم‌زنندگان آرامش انتخابات به عنوان حق‌الناس است نباید اجازه دهیم تا حاشیه‌های فضای مجازی، این رویدادسیاسی مهم و سرنوشت ساز را  تحت تاثیر قرار دهد.

بهشتیان افزود: بارها مشاهده شده در فضای مجازی گاهی افراد به تخریب کاندیداها و شایعه پراکنی علیه آنها می‌پردازند که بجد باید پرهیز شود.

وی گفت: باید رعایت اخلاق در هر مکانی بویژه فضای مجازی درنظر گرفته شود اما چندان مدنظر قرار نمی‌گیرد.

رئیس دادگستری دیلم  بیان کرد: فضای مجازی به عنوان یک زندگی موازی همواره در کنار زندگی واقعی همه ما در جریان است و  تاثیر آن  بر همه حوزه‌ها  بویژه سیاست و در عرصه انتخابات به موضوع انکار ناپذیر تبدیل شده‌است.

وی اظهارداشت: در کنار کارکردهای مثبت فضای مجازی آسیب‌هایی هم ممکن است متوجه انتخابات و تحرکات ناشی از آن شود.

رئیس دادگستری دیلم بر فرهنگ سازی چگونگی فعالیت ادمین‌ها و کاربران در فضای مجازی تاکید کرد و گفت: باید بتوانیم از این ابزار پیام رسان فرهنگی خوبی باشیم نه اینکه اقدام به تخریب و شایعه پراکنی علیه کاندایدها شود.

وی بیان کرد: استفاده از شبکه‌های مجازی برای افزایش مشارکت مردمی و ایجاد شور انتخاباتی مورد توجه کاربران قرار گیرد.

 دادستان عمومی و انقلاب دیلم گفت: باتوجه به اینکه انتخابات پیشرو مجلس شورای اسلامی نقش و تاثیر زیادی در ثبات سیاسی، اجتماعی و امنیت ملی کشور دارد، فصل مشترک همه گروه‌ها، مسئولان، دست اندرکاران و مجریان،  برگزاری انتخاباتی سالم و قانونمند است و  با همه کسانی که بخواهند  قوانین را نادیده بگیرند برابر قانون انتخابات برخورد خواهیم کرد.

احمد دامی بر رعایت قانون و اخلاق انتخاباتی توسط کاندیداها، فعالین سیاسی و مجازی تاکید کرد و افزود: انتظار و مطالبه گروه‌های سیاسی، اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی از حوزه قضایی برخورد یکسان با متخلفان انتخاباتی است.

وی ادامه داد: البته همه این گروه‌ها بر این باورند که تخلف انتخاباتی نباشد و اگر وجود داشت با همه یکسان برخورد شود.

دادستان عمومی و انقلاب دیلم اظهارداشت: نباید برای ایجاد یک انتخابات پرشور فضای انتخابات به سمت، تهمت، افترا و بی‌قانونی سوق داده شود  که دراین صورت برخورد خواهد شد.

وی  افزود: مسئولیت انتشار مطالب کذب، دارای جنبه عمومی و کامنت‌های مجرمانه متوجه مدیران گروه و کاربران فضای مجازی است.

دامی  بیان کرد : ما هیچ موضعی نسبت به هیچ کاندیدایی نداریم و هر کدام  مورد انتخاب حداکثری  مردم قرار بگیرد برای ما قابل احترام است.

دادستان عمومی وانقلاب دیلم گفت: برگزاری یک انتخابات سالم  و مبتنی بر رضایت و حضور حداکثری  سرلوحه و در اولویت است.

وی یادآورشد: نشستی تخصصی با حضور مسئولان ستادهای انتخاباتی، ادمین ها و مدیران کانال های خبری با هدف بررسی متن قانون به صورت جزیی و جرائم انتخاباتی مرتبت با فضای مجازی و حقیقی  برگزار خواهد شد.

معاون سیاسی، اجتماعی، امنیتی فرمانداری و جانشین ستاد انتخابات دیلم ، گزارشی از  اقدام‌های صورت گرفته در هیات اجرایی انتخابات شهرستان ارایه داد و گفت: رعایت قانون مقررات انتخاباتی و آگاهی فعالان  عرصه خبری و مجازی ضرورت دارد.

محمدباقر گله گیر افزود: شفافیت در انتخابات  یکی از اساسی‌ترین برنامه‌ها مدنظر قرار دارد و  بی‌طرفی، قانون‌مندی، امنیت و سالم بودن انتخابات از اصول اساسی است.

محمد طاهری معاون عمرانی وبرنامه ریزی فرمانداری و رئیس هیات بازرسی انتخابات شهرستان دیلم مصادیق مجاز و غیرمجاز تبلیغات انتخاباتی در فضای عمومی و واقعی و فضای مجازی در جامعه را در این جلسه تشریح کرد.

شهرستان دیلم در شمالی ترین نقطه استان بوشهر واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =