بهره‌برداری از آب‌های ژرف مشکل کم‌آبی کرمان را رفع می‌کند

کرمان - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان گفت: این استان ۲۵ درصد از آب‌های نیمه عمیق اضافه برداشت دارد لذا بهره‌برداری از آب‌های ژرف، ضمن رفع مشکل کم آبی، تعادلی در مصرف آب کرمان ایجاد می‌کند.

به گزارش ایرنا، محمدعلی دهقان شامگاه دوشنبه بدو ورود مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی و هیات همراه به استان کرمان در محل پاویون فرودگاه بین المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: طرح استفاده از آب های ژرف تهیه و توسط وزارت نیرو تایید شده که برای اجرا نیاز به پنج هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری دارد.

وی با بیان اینکه کشاورزان به علت ارزان بودن قیمت آب، قدر آن را نمی داند که می طلبد این مهم مدیریت شود اظهار داشت: خط نخست انتقال آب از دریای عمان به سیرجان با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی تا ۲ ماه آینده و خردادماه سال آینده به معدن مس سرچشمه خواهد رسید و پس از آن به استان یزد وارد می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان ادامه داد: پروژه انتقال آب از دریای عمان سه خط انتقال دارد که هر خط ۱۵۰ میلیون متر مکعب در سال آب را منتقل می کند.

وی ادامه داد: گلخانه هیدروپونیک برای بهره‌ور کردن آب مورد توجه قرار دارد که می تواند با تسهیلات دولت ضمن جلوگیری از برداشت بی رویه آب، علاوه بر محصول بیشتر، سرانه اشتغالزایی را افزایش دهد.

دهقان با اشاره به استان چهار فصل کرمان گفت: این استان با تولید ۱۴۰ هزار تن از ۲۰۰ هزار تن کشور رتبه نخست کشور در تولید پسته را دارد و رتبه دوم تولید خرما و مرکبات و رتبه نخست کشور را در تولید گوجه فرنگی با ۵۰۰ هزار تن در سال دارا است.

وی تصریح کرد: ۲۵ درصد باغات کشور در استان پهناور کرمان قرار دارد و پسته به علت مقاوم بودن سطح زیر کشت بسیاری از باغات این استان را به خود اختصاص داده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان گفت: ۲۶ شهر در شمال استان کرمان از جمله شهرهای کرمان، رفسنجان، سیرجان، زرند و راور محیطی مناسب برای کشت پسته هستند و محصولات کویری به علت تابش نور خورشید کیفیت بالایی دارند.

وی با بیان اینکه به خاطر کیفیت گوجه فرنگی بازار روسیه را تصاحب کردیم عنوان کرد: یک میلیارد دلار از مجموع ۲.۲ میلیارد دلار صادرات استان کرمان مربوط به پسته است در حالی که ۴۵ میلیارد دلار صادرات نفتی داریم.

دهقان با بیان اینکه بزرگترین معدن مس روباز جهان در استان کرمان قرار دارد گفت: حمایت از خرما نیز می تواند این کالای استان کرمان را در بازارهای جهانی به شهرت بیشتری برساند.

کرمان در میزان آثار ثبت جهانی در رتبه نخست کشور قرار دارد

معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار کرمان نیز گفت: هفت اثر از مجموع ۲۲ آثار ثبت شده کشور در فهرست یونسکو مربوط به کرمان است که این استان را در رتبه نخست کشور قرار داده است.

محمد جهانشاهی افزود: ارگ بم، میمند، قنات های بروات، باغ شاهزاده ماهان، بیابان لوت کرمان در فهرست آثار جهانی ثبت شده است.

وی اضافه کرد: ۱۱ درصد عشایر کشور در استان کرمان زندگی می کنند که این عشایر در سایه معادن گم شده اند و دیده نمی شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =