۳۰ دی ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۵۳
کد خبرنگار: 804
کد خبر: 83641909
۰ نفر

برچسب‌ها

الیاس الفخفاخ مامور تشکیل کابینه جدید تونس شد

تهران - ایرنا - الیاس الفخفاخ وزیر دارایی پیشین تونس در پی عدم رای اعتماد پارلمان به کابینه الحبیب الجملی، مامور تشکیل دولت جدید این کشور شد.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، قیس سعید رییس جمهوری تونس روز دوشنبه  الفخفاح وزیر دارایی پیشین را مامور تشکیل کابینه جدید کرد.

پارلمان تونس جمعه ۲۰ دی ماه با عدم رأی اعتماد به دولت الجیب الجملی، نه تنها رییس جمهوری، بلکه جنبش اسلامی "النهضه"(برنده اصلی انتخابات پارلمانی) را نیز دچار مشکل کرد، تا جایی که برخی احزاب حتی رییس پارلمان و  جنبش النهضه با چالش جدی مواجه شدند.

نمایندگان پارلمان با ۱۳۴ رأی مخالف در مقابل ۷۱ رأی موافق به کابینه الجملی رأی اعتماد ندادند.

الجملی خود را فردی مستقل از همه احزاب و جریان های سیاسی تونس معرفی و تأکید کرده بود که در تدوین برنامه ای برای خروج از بحران های اقتصادی و اجتماعی کنونی کشور، از همه احزاب سیاسی دعوت به همکاری می کند.

انتخابات پارلمانی تونس در ۶ اکتبر ۲۰۱۹ (۱۴مهرماه ۹۸) برگزار شد که از مجموع بیش از هفت میلیون واجد شرایط، ۲ میلیون و ۹۴۶ هزار و ۶۲۸ نفر به پای صندوق‌های رأی رفتند. بر اساس اعلام رسمی نتایج انتخابات پارلمانی تونس در ۱۸ مهرماه، جنبش اسلامگرای النهضه ۵۲ کرسی و حزب قلب تونس به ریاست "نبیل القروی" ۳۸ کرسی به دست آوردند.

این دومین انتخابات پارلمانی تونس از زمان تصویب قانون اساسی جدید در سال ۲۰۱۴ و سومین انتخابات پارلمانی پس از خلع دولت "زین العابدین بن علی" دیکتاتور پیشین و انقلاب سال ۲۰۱۱ میلادی در این کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =