دین سرمایه آزاداندیشی است

تهران - ایرنا - یاسر هاشمی نویسنده کتاب «آزاداندیشی اسلامی، روشنفکری دینی به روایت آیت الله هاشمی رفسنجانی» با بیان این موضوع که دینداری با آزاداندیشی منافاتی ندارد، گفت: دین سرمایه‌ای برای آزاداندیشی است.

یاسر هاشمی، شامگاه دوشنبه در نشست آزاداندیشی اسلامی، روشنفکری دینی که در محل آکادمی سازندگی حزب کارگزاران سازندگی ایران برگزار شد، خاطرنشان کرد: از دهه ۸۰، مرحوم هاشمی به طور جدی آزاداندیشی را پیگیری کرد.

وی با پرسیدن این سوال که آیا هاشمی از ابتدا دنبال نواندیشی دینی بود یا بعد از کسب تجربه در حوزه های اجرایی به فکر این موضوع افتاد، گفت: آیت الله هاشمی از ابتدا و پیش از انقلاب دنبال این موضوع بود اما از وقتی که نسبت به از دست رفتن آزاداندیشی احساس خطر کرد به صورت جدی پیگیر موضوع شد.

نویسنده کتاب «آزاداندیشی اسلامی، روشنفکری دینی به روایت آیت الله هاشمی رفسنجانی» با بیان این موضوع که مرحوم هاشمی، آزاداندیشی را پروژه ای معرفی کرد که باید در جامعه شکل بگیرد و با این هدف شورای آزاداندیشی را در دانشگاه آزاد تشکیل داد.  
وی، آزاداندیشی را در نگاه مرحوم هاشمی رفسنجانی، همراه با شجاعت، آزادمنشی و رو به آینده بودن ارزیابی کرد و افزود: چارچوب دین، سرمایه ای برای آزاداندیشی است.
یاسر هاشمی با بیان این موضوع که عقل و شرع با هم و در طول هم هستند، افزود: از نگاه مرحوم هاشمی، توسعه و پیشرفت ریشه در اندیشه آزاد دارد.
وی به بررسی تاریخی چالش های عقل و جمود در دوران مختلف تاریخ اسلام در کتاب «آزاداندیشی اسلامی، روشنفکری دینی به روایت آیت الله هاشمی رفسنجانی» اشاره کرد و افزود: نقش فرقه در دوران طلایی تمدن اسلامی کمرنگ بود و همه آزاد بودند که عقایدشان را بیان کردند.
یاسر هاشمی با بیان این موضوع که آزاداندیشی، آخرین کاری بود که آیت الله هاشمی رفسنجانی انجام داد، گفت: نتیجه عمر مرحوم هاشمی، آزاداندیشی بود.

وی با اشاره به تحریر کتاب امیرکبیر توسط مرحوم هاشمی رفسنجانی پیش از انقلاب، گفت: آیت الله هاشمی از ابتدا معتقد به آزاداندیشی بود و توسعه علمی برای وی مهم بود و دانشگاه آزاد را با همین هدف تاسیس کرد.

وجود بستر انتخاب منجر به انتخاب بهتر در همه حوزه ها می شود

فریدون راهنما معاون پژوهشی اسبق دانشگاه آزاد نیز در این نشست گفت: نگاه هاشمی بیشتر علمی و مبتنی بر آگاهی بخشی بود.

وی با بیان این موضوع که آیت الله هاشمی معتقد بود که اگر آگاهی بخشی افزایش یابد، انتخاب های مردم هم بهتر خواهد شد، تاکید کرد: در دوره مرحوم هاشمی، کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه آزاد در حوزه های مختلف تشکیل شد و مرحوم هاشمی در همه جا دنبال گفتمان سازی بود و بر ارتباط با دانشجویان تاکید داشت.

رهنما تاکید کرد: قرار بود به خواست مرحوم هاشمی، درس آزاداندیشی را به عنوان درس ۲ واحدی در دانشگاه ها ارایه کنیم.

وی افزود: در دین باوری، هاشمی به روز فکر می کرد و به توسعه معتقد بود و زمانی که از توسعه صحبت می کرد معتقد به عدالت بین نسلی بود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این موضوع که دانشگاه آزاد میراث ماندگار هاشمی بود که برای آگاهی بخشی ایجاد شد، افزود: هاشمی معتقد به ایجاد زمینه انتخاب برای مردم بود زیرا انتخاب، انتظار و انتظار، آرمان را ایجاد می کند.

رهنما، احترام به اندیشه، خرد و فکر را احترام به آزادی عنوان کرد و افزود: وجود بستر انتخاب منجر به انتخاب بهتر در همه حوزه ها می شود.
 
کتاب «آزاداندیشی اسلامی و روشنفکری دینی به روایت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» با حضور فریدون رهنما رودپشتی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، فائزه هاشمی و یاسر هاشمی به مناسبت سومین سالگرد ارتحال حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و با همت آکادمی سازندگی حزب کارگزاران سازندگی ایران نقد و بررسی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =