طرح معافیت فرزند ذکور خانواده‌ اهدا کننده عضو از سربازی، در کمیسیون بهداشت تصویب شد

تهران - ایرنا - نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: اعضای کمیسیون در جلسه امروز طرحی را به تصویب رساندند مبنی بر اینکه خانواده‌هایی که یکی از افراد آن در اثر مرگ مغزی وفات کند و برای اهدای عضو متوفی رضایت دهند، یکی از فرزندان ذکور آن خانواده از خدمت سربازی معاف می شود.

«محمد حسین قربانی» روز دوشنبه  در گفت ‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، در تشریح جزییات دستورکار نشست امروز کمیسیون بهداشت و درمان از حضور مسئولان بیمه سلامت، بیمه تامین اجتماعی و معاونین وزارتخانه‌های بهداشت و درمان و  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خبر داد و اظهار کرد: بررسی آخرین اقدامات صورت گرفته در خصوص اجراء بند الف ماده ۷۰ برنامه ششم توسعه و بند ج تبصره ۱۷ قانون بودجه ۱۳۹۸ و همچنین همسان سازی بیمه‌ها، دستور کار اول کمیسیون بهداشت مجلس بود.

وی با اشاره به بررسی تامین منابع بیمه‌ها در سال ۹۹ و حذف هم پوشانی بیمه‌ای در کمیسیون بهداشت مجلس، اظهار کرد: راهکارهای برداشتن سقف ارائه خدمات توسط دستگاه‌های بیمه گر برای بیمارستان‌های بخش دولتی و خصوصی از دیگر موضوعات بسیار مهمی بود که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت که بی تردید یکی از مسائل مهم حوزه سلامت است.    

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، خاطرنشان کرد: اهدای عضو در اثر مرگ مغزی یکی از راه‌هایی است که می‌تواند جان هزاران بیمار نیازمند را نجات داده و هزینه‌های سنگین اداره این بیماران را کاهش دهد. افزایش و گسترش فرهنگ این کار خیر، نیاز به فرهنگ‌سازی و مشوق‌های دارد که با اجرای این طرح ایجاد می‌شود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی افزود: در جلسه امروز کمیسیون طرحی به تصویب رسید مبنی بر اینکه خانواده‌هایی که یکی از افراد آن در اثر مرگ مغزی وفات کند و برای اهدای عضو متوفی رضایت دهند،  یکی از فرزندان ذکور آن خانواده از خدمت سربازی معاف خواهد شد.

وی اضافه کرد: براساس این مصوبه سازمان نظام وظیفه مکلف است پس از استیذان مقام معظم رهبری یکی از فرزندان ذکور خانواده‌ای که یکی از فرزندان آنها در اثر مرگ مغزی داوطلبانه اهدای عضو داشته است، از خدمت سربازی معاف نماید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =