پیکر ۷ شهید سانحه هوایی هنوز شناسایی نشده است

تهران- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد:‌ تاکنون هویت ۱۶۹ نفر از شهدای سانحه هواپیمای اوکراینی مشخص شده، اما هویت ۷ تن دیگر به دلیل عدم دریافت پروفایل دی.ان.ای شناسایی نشده است.

دکتر مهدی فروزش روز دوشنبه در شورای اداری استان تهران به اقدامات انجام شده برای شهدای هواپیمای اوکراینی در پزشکی قانونی اشاره کرد و از شناسایی هویت ۱۶۹ نفر از آنان خبر داد.

وی افزود: به محض آنکه از حادثه سقوط هواپیما مطلع شدیم در کمتر از ۱۵ دقیقه مدیریت بحران پزشکی قانونی در محل سانحه حضور پیدا کرد.

فروزش اظهارداشت: در روز حادثه تا ساعت ۱۱ تمامی قطعات اجساد جمع‌آوری و به محل سوله مدیریت بحران پزشکی قانونی برای تشخیص هویت منتقل شد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: برای شناسایی قطعات اجساد جمع‌آوری شده به تمامی پزشکی قانونی های استان ها برای جمع آوری نمونه دی‌.ان‌.ای بازماندگان نامه ابلاغ شد.

وی خاطر نشان کرد: در مجموع ۲۶۷ نمونه خون برای انجام آزمایش های مربوط به شناسایی هویت شهدا از سطح کشور جمع‌آوری شد.

فروزش ادامه داد: در کنار این اقدامات از کشورهای افغانستان, کانادا, سوئد و اوکراین نیز نمونه‌های پروفایل دی.ان.ای بازماندگان شهدا درخواست شد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: ۱۵ تیم به صورت شبانه‌روزی برای شناسایی هویت شهدای هواپیمای سقوط کرده فعالیت می کردند و توانستند در کمال تعجب کارشناسان پزشکی قانونی دیگر کشورها ظرف مدت را به اتمام برساند.

وی تاکید کرد: در این مدت یک هزار و ۱۰۰ نمونه و قطعه بدن شهدای هواپیما شناسایی شد و در کنار هم قرار گرفت و در نهایت نخستین پیکر ۵ روز بعد حادثه به خانواده آنان تحویل شد.

فروزش یادآورشد: شناسایی هفت پیکر باقی مانده به خاطر تاخیر در ارسال پروفایل دی.ان.ای از دیگر کشورهاست

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین با ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی که ۱۴۷ نفر ایرانی بود ، صبح چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه جاری، تهران را به مقصد کی‌یف پایتخت اوکراین ترک کرده بود، ۵ دقیقه پس از پرواز حوالی شهر جدید پرند در استان تهران سقوط کرد و همه مسافران آن جان باختند.

صبح شنبه ۲۱ دی‌ماه جاری، ‌ ستاد کل نیروهای مسلح ایران تایید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمدی، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است.

این ستاد اطمینان خاطر داد با پیگیری انجام شده اصلاحات اساسی در فرآیندهای عملیاتی در سطح نیروهای مسلح، امکان تکرار این گونه خطاها را غیر ممکن ساخته و بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی کند تا با خطاهای صورت گرفته برخورد قانونی صورت گیرد.

در ادامه رییس جمهوری ضمن ابراز تاسف از خطای انسانی رخ داده که منجر به سقوط هواپیمای اوکراینی شد، در بیانیه‌ای اعلام داشت: مسببین این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی قرار گرفته و نتایج به استحضار ملت شریف ایران و خانواده‌های قربانیان برسد.

همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی اطلاع از نتایج تحقیقات ستاد کل نیروهای مسلح درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، در پیامی با ابراز همدردی عمیق و مجدد با خانواده‌های داغدار، ستاد کل نیروهای مسلح را مأمور پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی در این حادثه و مراقبت برای عدم امکان تکرار چنین سانحه‌ای کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha