ضرورت پیشگیری از بروز بیماریهای مشترک دام و انسان پس از سیل

تهران - ایرنا - رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: بروز و شیوع بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام، یک تهدید جدی در شرایط وقوع سیل در منطقه است و باید پیشگیری لازم در این ارتباط به عمل آید.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، « علیرضا رفیعی پور» ضمن تایید همه کمبودها و مشکلات موجود در استان سیستان و بلوچستان افزود: سیل جنوب شرق کشور و سیل های اوایل امسال در بخش‌های کشاورزی خسارات جدی برجای گذاشت، اما در کنار این مشکلات، به واسطه اقدام های ملت، دولت، نیروهای نظامی و انتظامی موفقیت هایی در زمینه دامپزشکی به دست آمد که می تواند برای تداوم خدمت منشا اثر باشد.

وی یادآور شد: سیل اخیر، موجب خساراتی به سایت پرورش میگوی بندر گواتر شد که نیازمند اجرای اقدام های فوری برای احیا و بازسازی است که در دستور کار قرار گرفته است.

رفیعی پور اضافه کرد:  برای دوره جدید پرورش میگو در بندر یاد شده نیاز به اقدام های اساسی در تعمیر، اصلاح و بازسازی قسمت های تخریب شده وجود دارد.

وی افزود: سایت گواتر با چهار هزار هکتار وسعت بزرگترین سایت پرورش میگو در کشور است و تا پیش از این خسارت سیل دو هزار و ۶۰۰  هکتار از مساحت مفید آن به بهره‌برداری رسید و بر اساس آمار موجود پارسال ۶۸۰ هکتار از مساحت مفید سایت زیرکشت بود، که منجر به تولید یکهزار و ۶۰۰ تن میگو شد.

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: براساس سرمایه‌گذاری انجام شده برای امسال تولید سه هزار تن میگو آماده سازی اولیه شده بود که با بارندگی شدید اخیر این سایت به زیر آب رفته و گل و لای زیادی در سایت مشاهده می شود.

وی با اشاره به متوسط ارزآوری هر کیلوگرم میگو که بالغ بر پنج دلار ارزیابی می‌شود، به تجربه مخاطرات بعد از سیل در تولید با ریسک بالای بیماری اشاره کرد و افزود: مخاطرات ناشی از بیماری‌ها، پس از سیل خطرناک‌ است و اکیپ های سازمان دامپزشکی در این منطقه باید تلاش نمایندتا با اقدامات فوری، پیشگیری های لازم به عمل آید.

رفیعی پور، بستن ورودی کانال های آبرسان، نصب دریچه روی زهکش اصلی برای جلوگیری از ورود آب هنگام مَدّ در زمان لایروبی زهکش اصلی، تعبیه مسیری دیگر برای هدایت سیلاب به دریا به غیر از کانال زهکشی اصلی سایت گواتر و لایروبی زهکش های فرعی سایت، شرایط سایت به حالت طبیعی قبل از برزو سیل باز خواهد گشت.

وی ضمن تایید همه کمبودها و مشکلات موجود  در استان سیستان و بلوچستان افزود: در این سیل یا سیل های اوایل سال جاری در کشور بخش‌های کشاورزی کشور خسارات جدی متحمل شدند اما در کنار همه این مشکلات، به واسطه اقدامات خوب ملت، دولت، نیروهای نظامی و انتظامی توفیق های خوبی در زمینه دامپزشکی حاصل شد که می تواند مایه قدرت برای ادامه خدمت به مردم این استان باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =