روسیه: کشورهای اروپایی تحت فشار آمریکا تعهدات خود در برجام را اجرا نکردند

مسکو - ایرنا - نماینده دائمی روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: کشورهای اروپایی تحت فشار آمریکا، تعهدات خود در برجام را اجرا نکردند.

میخاییل اولیانوف روز دوشنبه در حساب خود در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت: گروه تروییکای اروپا علت راه اندازی ساز و کار برای حل و فصل اختلافات در برجام را نگرانی از کاهش تعهدات تهران در برجام می خوانند.

وزیران سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه از اعضای اروپایی برجام سه‌شنبه هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای از آنچه فعال کردن مکانیسم حل اختلاف در این توافق بین‌المللی خوانده اند، خبر دادند.

اولیانوف در ادامه مطلب خود با اشاره به غیرموجه بودن تصمیم سه کشور اروپایی درباره ساز و کار حل و فصل اختلافات درباره برجام و توجیه مقامهای اروپایی در مورد این اقدام خود نوشت: اما کشورهای اروپایی نخست تحت فشار آمریکا از اجرای تعهدات اقتصادی خود (در برابر ایران) خودداری کردند.

وی افزود: در این شرایط، طرف های مساله می بایست به اقدامات برای توافق فکر کنند. 

نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین‌المللی در وین و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته به ایرنا گفت که مسکو به تروئیکای اروپایی شامل فرانسه، آلمان و انگلیس در مورد پیامدهای آغاز به کار ساز و کار حل اختلافات در برجام هشدار داده است.

اولیانوف با تاکید بر مخالفت روسیه با آغاز بکارگیری این ساز و کار خاطرنشان کرد: کرملین نسبت به این اقدام سه کشور اروپایی دیدگاه منفی دارد. 

سرگئی لاوروف کفیل وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در یک نشست خبری  با اشاره به اقدام سه کشور اروپایی شامل فرانسه، المان و انگلیس که اعلام کرده اند ساز و کار حل و فصل اختلافات در چارچوب برجام را راه اندازی می کنند، اظهار داشت: این وضعیت نگران کننده است، اوضاع پیرامون برجام سیر خطرناک پیدا کرده است.

لاوروف افزود: سه کشور اروپایی به نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجه نامه فرستاده و از تصمیم خود برای آغاز ساز و کار حل و فصل اختلافات برجام خبر داده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =