جلب مشارکت مردم برای حفظ جنگل‌های اصفهان ضروری است

اصفهان- ایرنا- رییس اداره جنگل اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: حفاظت و توسعه منابع طبیعی به ویژه جنگل‌های این استان بدون آگاهی‌بخشی، آموزش و جلب مشارکت مردم بسیار سخت و حتی غیرممکن است.

مرتضی برزو زاده روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: مردم به طور کلی و ساکنان به صورت جزیی‌تر، بهره‌برداران اصلی و استفاده‌کنندگان از عرصه‌های طبیعی هستند و به همان میزان که می‌توانند برای توسعه و حفظ این داشته‌ها موثر باشند، ناآگاهی و مراقبت نکردن از سوی آنان برای منابع طبیعی مشکل‌ساز است.

وی بیان کرد: گسترش پوشش گیاهی و حفاظت از منابع طبیعی وظیفه اصلی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است، اما این مهم با مشارکت و مراقبت شهروندان محقق می‌شود.

رییس اداره جنگل منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به اینکه بخشی از جنگل‌های زاگرسی در استان اصفهان واقع شده است، اضافه کرد: به ویژه در غرب و جنوب اصفهان آگاهی‌بخشی و آموزش باید افزایش یابد و البته وابستگی اهالی به چوب درختان هم مستلزم ارائه سوخت‌های جایگزین است.

برزو زاده اهمیت ترویج فرهنگ جلوگیری از تخریب عرصه‌های طبیعی و جنگل‌ها به شیوه‌های گوناگون را یادآور شد و ادامه داد: آموزش کودکان از سن پایین باید به صورت جدی در دستور کار مسوولان امر قرار بگیرد و از سوی دیگر، ارزش واقعی این داشته‌ها باید برای مردم تبیین و تکرار شود.

وی به هزینه بالای جبران تخریب‌ها در منابع طبیعی به ویژه جنگل‌ها اشاره کرد و گفت: قیمت واقعی داشته‌های طبیعی بسیار بالاست و در صورتی که همگان بدانند که احیای جنگل و عرصه‌ها زمان‌بر، دشوار و پرهزینه است، به صورت سهوی یا عمدی کمتر به تخریب می‌پردازند.

رییس اداره جنگل اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، افزایش تشکل‌های مردمی در راستای حفاظت از منابع طبیعی را ضروری برشمرد و تاکید کرد: سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند کانونی برای آموزش و فرهنگ‌سازی بین سایر شهروندان باشند و بی‌شک تعدد گروه‌های مشارکت کننده در این زمینه تاثیر متداوم و چشمگیری خواهد داشت.

 استان اصفهان ۱۰.۷ میلیون هکتار مساحت دارد که بیش از ۹۰ درصد آن، برابر ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان نزدیک به ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل (چهار درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار را بیابان (۳۲ درصد) در برگرفته است.

جنگل‌های استان اصفهان بیشتر در ۲ شهرستان فریدون‌شهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار و سرانه جنگل در کمتر از ۰.۱ هکتار است اما با وجود سطح کم، تنوع گونه‌ای خوبی ( وجود ۳۵ گونه درختی و درختچه‌ای) دارد.

اصفهان از نظر تقسیم‌بندی نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایرانی- تورانی قرار دارد که ناحیه رویشی زاگرسی، غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق آن جزو ناحیه رویشی ایرانی- تورانی است.

استان پنج میلیون نفری اصفهان واقع در مرکز کشور دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار، برابر ۳۲ درصد سطح آن را زمین‌های بیابانی و شن‌زار تشکیل می‌دهد که به صورت عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنش دارند.

این زمین‌ها مشتمل بر ۱۶ کانون بحرانی فرسایش بادی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =