۳۰ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۳
کد خبرنگار: 1936
کد خبر: 83641297
۰ نفر

برچسب‌ها

پنج حفار غیرمجاز در قهاوند دستگیر شدند

همدان- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: پنج حفار غیر مجاز در شهر قهاوند این استان دستگیر و در بازرسی از وسیله نقلیه آنها یک دستگاه فلزیاب کشف و ضبط شد.

سرهنگ محمد حاجی عزیزی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در پی گزارش منابع محلی مبنی بر مشاهده افراد ناشناس در منطقه و تردد افراد در حوالی تپه ثبتی در روستای "خماجین"، پس از رصد اطلاعاتی عوامل یگان با همکاری پاسگاه انتظامی "کوزره"، در حین گشت زنی تلفیقی به یک خودرو پژو ۴۰۵ مشکوک شدند. 

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان اظهار داشت: در بازرسی از این وسیله نقلیه یک دستگاه فلزیاب کشف و ضبط شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین پس از بررسی میدانی محوطه، یک مورد حفاری جدید بر روی تپه مورد اشاره، مشاهده و پنج حفار غیرمجاز دستگیر و به مراجع قضایی تحویل شدند. 

گفتنی است، روستای خماجین در جوار روستای "کوزره زمانی"، روستای پر جمعیتی بوده که به علت شوری آب و حاصل خیز نبودن زمین های کشاورزی، بیشتر سکنه آن به شهرهای بزرگ کوچ کرده اند.

تپه خماجین محل اولیه سکونت مردم این ده بود و گویا دور آن خندقی وجود داشته است که در زمان حمله اعراب (۶۴۲ میلادی ۱۹ هجری) و همچنین بعدها در جریان حمله مغول ها و پس از ویران کردن ری و قم (۶۱۸ هجری. قمری)، این منطقه نیز تخریب شد.

در کنار تپه خماجین قبرستان بزرگی قرار دارد که بعد از ساختن جاده از کنار آن آشکار شد.

خماجین تپه مربوط به سده‌های میانه و متاخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان همدان، بخش شراء، دهستان شوردشت، شمال غرب روستای خماجین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۵۱۳۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =