ایجاد باغ ایثار بجنورد کلید خورد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان شمالی گفت: ایجاد باغ ایثار بجنورد پس از سال‌ها انتظار با تامین زمین در گستره پنج هکتار کلید خورد.

سیدعابس حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خراسان شمالی با وجود دارا بودن ۷ هزار جانباز تنها استانی است که باغ ایثار ندارد.

وی افزود: خراسان شمالی تنها استانی است که هیچ بوستان و استراحتگاهی برای جانبازان ندارد و بوستان هایی هم که در این استان ساخته شده اند نیز شرایط استراحت و استفاده جانبازان را ندارد.

حسینی افزود: برخی جانبازان ما به توصیه پزشکان باید از هوای آزاد استفاده کنند و ساعاتی در روز به دور از آلودگی های صوتی و زیست محیطی باشند اما تا کنون شرایط مناسبی برای این افراد فراهم نشده است و بعد از پایان جنگ نیز به نیاز جانبازان در این منطقه توجهی نشد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان شمالی همچنین از معرفی ۷۰۰ متقاضی وام مسکن به بانک های استان خبر داد و گفت: برای کمک به ایثارگران در خرید خانه علاوه بر تسهیلات کم بهره مسکن در تفاهم با مدیریت شعب بانک ملی  و با همکاری و کمک استانداری فقط در این استان وام ۵۰۰ میلیون ریالی دیگری هم به ایثارگران برای تامین مسکن پرداخت می شود.

وی سقف وام کم بهره ایثارگران را یک میلیارد ریال در مرکز استان و ۸۵۰ میلیون ریال در شهرهای کم جمعیت استان اعلام کرد و اظهار داشت: از وام مسکن تمام ایثارگران می توانند استفاده کنند.

حسینی به واگذاری زمین به ایثارگران نیز گفت: در بجنورد شیروان و آشخانه نیاز به زمین داریم اما فقط در بجنورد توانستیم زمین مورد نیاز خود را تامین کنیم.

وی اظهار داشت: در بجنورد بعد از ۱۰ سال پیگیری توافقات استانی حاصل شد و در حلقه سنگ پنج هکتار زمین از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دریافت کردیم که به ۴۰۰ متقاضی برای ساخت و ساز واگذار می شود.

وی با بیان این که گفته می شود در شیروان و آشخانه زمین مناسب در اختیار راه و شهرسازی و بنیاد مسکن قرار ندارد افزود: بتازگی این موضوع در طرح توسعه ملی مسکن مطرح شد و جای امیدواری است که بتوانیم در این دو شهر نیز زمین برای واگذاری به خانواده های ایثارگران تهیه کنیم.

 تعداد کل رزمندگان خراسان شمالی ۳۵ هزار نفر است.

۲ هزار و ۶۴۸ شهید خراسان شمالی دارای پرونده هستند که ۲ هزار و ۶۸۵ شهید در شهرستان های این استان مزار دارند.

 رتبه استان در شاخص شهید نسبت به جمعیت در کشور ۱.۱۶۹ است.

تعداد کل ایثارگران این استان ۱۰ هزار ۲۷۷ نفر، آزادگان ۳۹۷ نفر و جانبازان را هفت هزار و ۲۳۲ نفر است.

 مردم شهید پرور خراسان شمالی مانند سایر مردم ایران، در قالب نیروهای نظامی و انتظامی، اصناف، سازمان ها، اداره ها، داوطلب و بسیجی در دفاع مقدس حضور داشتند.

با توجه به یکپارچگی خراسان بزرگ در آن دوران نیروهای استان با حضور در تیپ های لشکر ۵ نصر سپاه پاسداران و گردان های فتح الله، نصرالله، حبیب الله، ثارالله، فجرالله، امام حسین (ع)، ادوات و لشکر ویژه شهدا به فرماندهی سردار شهید محمود کاوه و تیپ یکم ارتش مستقر در بجنورد و سایر نیروهای ارتش حماسه آفریدند.

خراسان شمالی در شمال شرق ایران ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =