۱ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۲۰
کد خبرنگار: 1162
کد خبر: 83641080
۰ نفر

برچسب‌ها

دامپزشکی کردستان کمبود نیرو دارد

سنندج - ایرنا - معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل دامپزشکی کردستان گفت: این اداره کل با کمبود نیرو مواجه بوده و درصدد هستیم در آزمون‌های متمرکز سال‌های بعد بخشی از این کمبود را با جذب نیرو تامین کنیم.

مصطفی رهبر روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۲۴۳ پست سازمانی در ساختار تشکیلاتی خود داریم که تنها در ۴۳ درصد این چارت نیرو بکارگیری شده و اکنون ۵۷ درصد از ۲۴۳ پست سازمانی در ساختار تشکیلاتی این اداره کل بلاتصدی و خالی است و ۱۴۰ نفر در پست‌های مختلف شاغل هستند.

وی اضافه کرد: هم اکنون مراحل جذب و بکارگیری ۲ نفر که در آخرین آزمون متمرکز دستگاه‌های اجرایی توانستند نمره حد نصاب کسب کنند در حال اقدام است و رایزنی با سازمان مرکزی برای جذب تعداد بیشتری نیرو در سال‌های آینده انجام شده و سازمان نیز با توجه به مرزی بودن کردستان قول‌های مساعدی در این ارتباط داده است.

رهبر یادآور شد: تامین بهداشت، سلامت و فراهم کردن رفاه دام، کنترل، پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دامی، تامین و تضمین بهداشت و سلامت فرآورده‌های دامی،  پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و دام، فراهم کردن شرایط ورود به بازارهای جهانی، توسعه پایدار و سرمایه گذاری را در جامعه شاهد هستیم که کمبود پرسنل با توان تخصصی و مهارت های لازم یکی از چالش های پیش روی دامپزشکی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل دامپزشکی کردستان افزود: در بحث مایه کوبی دام علیه بیماری ها، یکی از مهمترین معضلات پیش روی این اداره کل، کمبود نیروی کاردان دامپزشکی است و این اداره کل برای رفع این کاستی اقدامات پیشگیرانه را در قالب عقد خدمات قراردادی  واکسیناسیون  با مراکز بخش غیر دولتی مجاز انجام می‌دهد.

رهبر یادآور شد: اقدامات پیشگیرانه و فعالیت های گسترده دامپزشکی توانسته نقش بسیار موثری در بهداشت و کنترل بیماری‌ها برای دامداران منطقه و حتی کشور داشته باشد و دامپزشکی کردستان توانسته شعار پیشگیری بهتر از درمان است را اجرایی کند.

وی تاکید کرد: این اداره کل برای انجام صحیح و به موقع ماموریت ها و اهداف خود نیازمند حمایت‌های بیشتری بوده و اهمیت تامین بهداشت عمومی و تامین امنیت غذایی بر کسی پوشیده نیست و لازمه انجام اقدامات پیشگیرانه  لازم تامین تجهیزات و امکانات کافی برای دامپزشکی است.

میزان مایه کوبی دام‌های سبک و سنگین در این استان علیه بیماری‌های مختلف در ۹ ماه منتهی به آذر امسال به ۶ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۶۷۰ نوبت - راس رسیده است.

در این مدت تیم‌های ثابت و سیار دامپزشکان بخش خصوصی و دولتی این استان، علیه ۱۵ مورد بیماری از جمله شاربن، تب برفکی، آبله، اکتیما، PPR، LSD، هاری، بروسلوز، آنتروتوکسمی، قانقاریا، آگالاکسی، تیلریوز، کزار و تست‌های سل، بروسلوز و مشمشه واکسینه کردند.

کردستان دارای سه میلیون واحد دامی است که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس آن گوسفند و بز، ۲۳۰ هزار راس بز و بزغاله، ۲۳۰ هزار راس گاو و گوساله و ۱۲ هزار و ۳۰۰ راس تک سمیان است.

حدود ۶۰ هزار بهره بردار بطور مستقیم در امر پرورش دام مشغول بکار هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =