آموزش و پرورش مازندران امسال ۳۰ میلیارد ریال درآمد داشت

ساری - ایرنا - مدیرکل آموزش و پرورش مازندران گفت که این اداره کل در سال جاری حدود ۳۰ میلیارد ریال درآمد کسب کرد که نسبت به سال گذشته ۳۷درصد رشد دارد.

عسگری نیکزاد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا میزان درآمد کسب شده سال گذشته را حدود ۲۲ میلیارد ریال اعلام کرد .

وی بیشترین میزان درآمد کسب شده را از محل عوارض شهرداری ، آموزشگاه ها و اجاره اماکن ورزشی ، آموزشی و تجاری آموزش و پرورش معرفی کرد.

بر اساس قانون بودجه آموزش و پرورش از چهار مسیر اعتبارات دولتی ، کمک های مردمی ، عوارض محلی و ارائه خدمات آموزشی فوق برنامه تامین می شود.

اعتبارات دولتی همان بودجه ای است که سالانه به صورت سرانه دانش آموزی تعریف و به استان ها اعلام می شود. سهم عوارض محلی هم در شورای آموزش و پرورش هر استان ، شهرستان یا منطقه تعریف و اخذ می شود. کمک های مردمی داوطلبانه است در حالی که اراه آموزش فوق برنامه را مدیران مدارس تعریف و اجرا می کنند.

نیکزاد گفت : آموزش و پورش مازندران از محل مشارکت والدین در تامین اعتبارات هزینه ای مدارس نیز امسال رشد خوبی را شاهد بود ولی به دلیل اینکه کمک ها در قالب خودیاری به مدارس پرداخت می شود ، هنوز در میانه سال آمار دقیقی جمع آوری نشده است.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران کمک خیرین را هم در زمینه تامین اعتبارات عمرانی  و همچنین خودیاری به مدارس یا ادارات آموزش و پرورش مناسب توصیف کرد و توضیح داد : کمک خیرین مازندران در بخش مدرسه سازی و خودیاری امسال نسبت به سال گذشته رشد ۸۲ درصدی داشته است.

وی گفت: سال گذشته آموزش و پرورش استان در مجموع توانست درآمدی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال از محل شورا ، مشارکت خیرین و کمک والدین جذب کند.

کمبود اعتبار و افزایش هزینه ها یکی از دغدغه های همیشگی آموزش و پرورش بوده است که در سال های اخیر با ایجاد مشکلات و محدودیت های اقتصاد بیشتر نیز شد. 

این در حالی است که مسئولان آموزش و پرورش مازندران می گویند کمبودهای مالی و تجهیزاتی آموزش و پرورش همواره با همراهی خیرین و والدین و همچنین دستگاه‌های اجرایی دیگر برطرف شده است.

آموزش و پرورش مازندران دارای ۵۳۶ هزار داشن آموز است و این تعداد توسط ۳۶ هزار نیروی انسانی اداره می شوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha