سفر غیرقانونی رهبر مخالفان ونزوئلا به کلمبیا برای دیدار با پمپئو

تهران-ایرنا- رهبر مخالفان ونزوئلا ضمن سرپیچی از حکم ممنوعیت خروج از این کشور برای دیدار با وزیر خارجه آمریکا وارد کلمبیا شد. این سفر گوایدو با سفر وزیر خارجه ونزوئلا به تهران همزمان شده است.

رسانه های غربی از بوگوتا گزارش دادند، خوان گوایدو روز گذشته در حالی وارد کلمبیا شد که قرار است روز دوشنبه با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیدار کند. پمپئو همچنین قرار است در یک کنفرانس ضد تروریستی منطقه ای در بوگوتا شرکت کند.

سفر گوایدو به کلمبیا در حالی انجام شد که وی پیش تر توسط مقامات قضایی دولت ونزوئلا ممنوع الخروج شده بود و این اقدام رهبر مخالفان ونزوئلا می تواند پیگیرد قانونی علیه وی را به دنبال داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا روز گذشته اعلام کرده بود که امیدوار است در سفر به کلمبیا با خوان گوایدو دیدار کند.

پیش از این روزنامه واشنگتن پست نیز گزارش داده بود که رهبر مخالفان ونزولئلا قصد داشته ابتدا به کلمبیا و سپس به سوئیس سفر کند تا در اجلاس جهانی اقتصاد در داووس حضور یابد. وی قصد داشته از اروپایی ها بخواهد فشارها علیه دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا را تشدید کنند.

این روزنامه آمریکایی همچنین اعلام کرد، گوایدو امیدوار است با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در داووس دیدار کند.

رهبر مخالفان ونزوئلا روز گذشته در بوگوتا با ایوان دوکه رئیس جمهوری کلمبیا که علیه دولت کاراکاس بارها موضع گیری کرده، دیدار کرد.

رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در حالی قرار است روز دوشنبه با وزیر خارجه آمریکا دیدار و گفت وگو کند که براساس گزارش های روز گذشته خورخه آرئاسا وزیر خارجه ونزوئلا نیز قرار است روز دوشنبه در تهران با مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کند

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته گفت که "خوخه آرئاسا" وزیر امور خارجه ونزوئلا قرار است شب ۲۹ دی ماه راس هیاتی وارد تهران ‌شود.

وی افزود: خوخه آرئاسا در این سفر با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و سایر مقام های عالیرتبه کشورمان دیدار و در خصوص مسائل مورد اهتمام دو طرف گفت وگو و تبادل نظر خواهد کرد.

پیش از این محمدجواد ظریف مهرماه امسال به هنگام عبور از راهرو سازمان ملل با همتای ونزوئلایی خود دیدار کرده بود.

به گزارش ایرنا، ونزوئلا در دو سال اخیر سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی چند دهه اخیر خود را تجربه کرده است. این کشور که از زمان حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید با شدیدترین فشارها و تحریم‌های واشنگتن مواجه شده، در دو سال اخیر توانسته در برابر این فشارها مقاومت کند. شرایط نامساعد اقتصادی ونزوئلا، زندگی را برای مردم این کشور به شدت سخت کرده و سبب مهاجرت بیش از چهار میلیون نفر از این کشور در سال ۲۰۱۹ شد.  

آمریکا پس از مراسم تحلیف نیکولاس مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری، او را «غاصب قدرت» خواند و اعلام کرد که مادورو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد.  
پس از آن که خوان گوایدو رئیس وقت مجلس ملی ونزوئلا در ۲۸ ژانویه (۸ بهمن ماه ۹۷) خود را رئیس جمهوری موقت این کشور اعلام کرد، واشنگتن بلافاصله او را به رسمیت شناخت و بیش از ۵۰ کشور دیگر با پیروی از آمریکا گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا شناسایی کرده و خواستار برگزاری انتخابات جدید شدند.  
مشکلات شدید اقتصادی برای چند ماه ونزوئلا را به سوی بحرانی سیاسی کشانده است. پیامد بحران اقتصادی در این کشور، کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت بوده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =