بارش برف و باران کهگیلویه و بویراحمد را فرا می گیرد

یاسوج - ایرنا- کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به نقشه‌های هواشناسی بارش برف و باران در نقاط مختلف استان از روز چهارشنبه در این استان پیش بینی می‌شود.

ولی بهره مند روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به بررسی جدیدترین نقشه های پیش یابی هواشناسی با ورود سامانه بارشی به جو استان از روز چهارشنبه و ادامه فعالیت آن تا روز پنجشنبه با فعالیت سامانه سرد بارشی، شاهد بارش برف و باران به میزان قابل توجه در تمام مناطق این استان خواهیم بود.

وی افزود: با فعالیت این سامانه بارشی اختلال در تردد جاده ای و کوهستانی و لغزندگی جاده ها در سراسر استان پیش بینی می شود.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: بارش های اخیر استان تا ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه امروز دوشنبه ۳۰ دی ماه به ترتیب در لنده ۴۳، سراسیاب یوسفی ۳۷، جاورده ۳۵، بوستان ۳۵، باشت ۳۴، کاکان منصور خانی ۳۳، لوداب ۲۷، امامزاده جعفر ۲۵.۵، قلعه دختر ۲۵، قلعه رئیسی ۲۵، مارگون ۱۴، سی سخت ۱۳.۸، یاسوج ۱۱.۸، دهدشت ۱۰.۲، لیکک ۹.۶، چرام ۸ و دوگنبدان ۶.۹ بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در مورد ورود سامانه بارشی روز چهارشنبه دوم بهمن ماه به این استان به هم استانی ها هشدار داد.

وحید محمدی تبار بیان کرد: با توجه به ورود سامانه بارشی به استان دستگاه‌های خدمات‌رسان و عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و شهرستان های هشت گانه در آماده باش کامل باشند. 

وی عنوان کرد: دستگاه های خدمت رسان و عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران در مناطق مختلف استان، اقدامات و تمهیدات لازم را برای جلوگیری از بروز خسارت انجام دهند.

محمدی تبار افزود: مسافران ، گردشگران و ساکنان استان با رعایت نکات ایمنی و توجه به هشدارها، تدابیر لازم را اتخاذ و حتی‌الامکان از مسافرت‌های غیرضروری خودداری کنند.

 میانگین میزان بارش باران در استان در سال زراعی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹۰ میلیمتر کاهش یافته است.

دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران کهگیلویه و بویراحمد را در سال زراعی ۹۷ و ۹۸ از نظر میانگین بارندگی استان‌ها در رتبه دوم پربارش ترین ها اعلام کرد.

بارش سال زراعی گذشته (۹۷-۹۸) ۸۹۱ میلیمتر بوده است.

کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۳ هزار نفر جمعیت یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =