مردم کهگیلویه و بویراحمد بدون نگرانی شیر و لبنیات مصرف کنند

یاسوج- ایرنا- معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره یه شایعه آلودگی شیر و لبنیات، گفت: مردم بدون نگرانی شیر و لبنیات مصرف کنند زیرا که این شایعات تنها، هجمه به صنعت لبنیات کشور است.

 آفلاتوکسین‌ (Aflatoxin) یا سم قارچی طبیعی قادر است انسان را از طریق مواد غذایی آلوده مانند تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی آلوده کند و می‌توانند سرطان زا باشند.

طی روزهای اخیر طرح ادعاهای در مورد دوز بالای سم آفلاتوکسین در مواد غذایی و لبنی مطرح و سبب نگرانی های در جامعه شده است.

امام بخش قایدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مردم استان به این تبلیغات و اخبار مشابه توجه نداشته باشند و  مصرف شیر را به هیچ عنوان متوقف نکنند.

وی افزود: انتشار این اخبار تنها به منظور هجمه به صنعت غذای کشور است که پس از شایعه، قضیه کیک ها آلوده هم اینک صنعت لبنیات را هدف قرار داده اند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: اطلاعات ارائه شده در مورد میزان آفلاتوکسین موجود در لبنیات صحیح نیست و بر اساس کار دانشگاهی بوده و مراکز معتبر و رسمی به هیچ عنوان این اطلاعات را تایید نخواهند کرد.

قایدی بیان کرد:آمار های موجود این اداره کل کمتر از ۳.۵ درصد آلودگی را در لبنیات نشان می‌دهد و این درصد در واقع میزان قابل اعتنایی نیست در حالی که بسیاری از کشورهای همسایه و کشورهای دیگر میزان آلودگی بسیار بالاتر است.

وی عنوان کرد: بدون تردید، صنعت غذا و کارخانجات لبنی توسط مسئولان فنی، آزمایشگاه های مجهز، نیروهای سازمان غذاو دارو رصد می شود و مردم بدون نگرانی لبنیات مصرف می کنند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =