۳۰ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۲
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83640593
۰ نفر

برچسب‌ها

اسپیس ایکس مانور فرار اضطراری خدمه را انجام داد

تهران- ایرنا- سازمان فضایی اسپیس ایکس سیستم «لغو پرواز» فضاپیمای «کرو دراگون» را با موفقیت آزمایش کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی نیوز، پس از ماه‌ها انتظار فضاپیمای جدید سازمان اسپیس ایکس به نام «کرو دراگون» در یک برنامه آزمایشی طولانی مدت به آخرین نقطه عطف خود رسید. این موفقیت زمینه را برای فضانوردان هموار می‌سازد تا امسال از این فضاپیما برای عزیمت به ایستگاه فضایی بین المللی استفاده کنند.

کپسول بدون خدمه کرو دراگون ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه روز یکشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی، سوار بر راکت «فالکون ۹» از مرکز فضایی کندی پرتاب شد. حدود ۸۴ ثانیه پس از پرتاب، کرو دراگون عمدا خود را از راکت جدا کرد تا وضعیتی را شبیه سازی کند که نشان دهد در صورت بروز مشکل در حین پرواز با خدمه می‌تواند مسافران را بی‌خطر منتقل سازد.

پرتاب روز یکشنبه پس از یک تاخیر ۲۴ ساعته به علت بدی وضعیت آب و هوا در روز شنبه انجام شد. چترهای نجات کرو دراگون این کپسول را به نقطه امن در ۳۰ کیلومتری فلوریدا رساند. در این آزمایش لغو پرواز هیچ انسانی شرکت نداشت و تنها سرنشینان سفینه فضایی دراگون یک جفت «آدمک» زن و شوهر بودند. 

این آزمایش آخرین نقطه عطف اصلی برای سازمان فضایی اسپیس ایکس واقع در کالیفرنیا محسوب می‌شود تا سازمان فضایی آمریکا (ناسا)، قابلیت اسپیس ایکس را برای انتقال فضانوردان به ایستگاه بین‌المللی فضایی در اواخر سال میلادی جاری تایید کند. ناسا با اسپیس ایکس و همچنین سازمان بزرگ هوا فضایی «بویینگ» برای ارسال منظم فضانوردان به مدار پایین زمین قرار داد بسته است. 

از زمان بازنشستگی شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱، فضانوردان آمریکایی نمی‌توانستند از خاک آمریکا به فضا سفر کنند اما پرواز ظاهرا بدون مشکل روز یکشنبه، این وقفه طولانی را احتمالا تا اوایل تابستان به پایان می‌رساند. 

اسپیس ایکس وعده داده بود که این مانور فرار، تماشایی خواهد بود و همینطور نیز شد. زمانیکه کپسول دراگون موتورهای فرار خود را روشن کرد، راکت تقویت کننده فالکون، ثبات آیرودینامیکی خود را از دست داده بود و منفجر شد و توپ بزرگی از آتش در آسمان ایجاد کرد. اما در این زمان کپسول کرو دراگون به اندازه کافی از این راکت دور شده بود و با کمک پیشرانه‌های قدرتمند «سوپر دراکو» خود همچنان در حال حرکت در آسمان بود. این تقویت کننده‌ها کرو دراگون را به سمت زمین هدایت کردند و چهار چتر نجات این کپسول سرعت آن را کم کردند تا به آرامی در اقیانوس اطلس فرود آید. سپس گروه‌هایی از سازمان فضایی اسپیس ایکس و ناسا، این کپسول را بازیابی کردند و به خشکی بازگرداندند.

آزمایش موفق سیستم لغو پرواز کرو دراگون پیروزی بزرگی برای اسپیس ایکس محسوب می‌شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش