زیرساخت‌هایی برای زمستان پربرف و باران کهگیلویه و بویراحمد

یاسوج - ایرنا - برای کم شدن تاثیرات منفی زمستان پر برف و باران امسال کهگیلویه و بویراحمد زیرساخت هایی نیاز است که در صورت تحقق افزون بر رفاه حال مردم امکان استفاده گردشگران از این زیبایی ها را فراهم خواهد کرد.

اگرچه طرح زمستانی دستگاه های اجرایی برای خدمات رسانی در روزهای زمستان در حال انجام است و تا پایان فروردین هم ادامه دارد اما نوسازی ماشین آلات مورد استفاده راهدارخانه ها، ناوگان حمل و نقل عمومی و زیرساخت های پیست اسکی کاکان از جمله نیازهای زمستانی در استان است.

هم اکنون۲۳ راهدارخانه ثابت و سیار در محورهای مواصلاتی کهگیلویه و بویراحمد در حال خدمات رسانی به مسافران هستند.

در این راهدارخانه‌ها بیش از ۲۵۰ نفر آماده باش و ۱۰۰ نفر نیروی پشتیبان برای ارائه خدمت به مسافران در عملیات‌های راهداری پائیز و زمستانه مستقر هستند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های کهگیلویه وبویراحمد می گوید: این استان با داشتن ۷۹ گردنه برفگیر به طول ۳۲۷کیلومتر،۶۶ محور برفگیر به طول ۲ هزار و ۸۴۶ کیلومتر و ۳۰ تونل به طول ۱۵ کیلومتر موقعیت توپوگرافی خاصی در زمستان دارد که نیازمند توجه بیشتری است.

محمد نصیری راد اظهار داشت: نوسازی ناوگان حمل و نقل راهداری یکی از مهمترین نیازهای طرح زمستانی راهداری کهگیلویه و بویراحمد است.

وی بیان کرد: هم اکنون ۱۷۴ دستگاه ماشین آلات سبک، نیمه سنگین و سنگین برای خدمات رسانی در اختیار این اداره کل است. 

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های کهگیلویه وبویراحمد عنوان کرد: میانگین عمر ماشین آلات استان ۲۰ سال است که بالاتر از متوسطه کشوری است که این امر باعث شده برخی مواقع در هنگام  عملیات راهداری با مشکلاتی مواجه شویم.

محمد نصیری راد اظهار داشت:هم اکنون ۷۱۰ خودرو سواری،۹۲ مینی بوس، ۷۷۳ اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی کهگیلویه و بویراحمد مشغول فعالیت هستند.

وی بیان کرد: زیرساخت های حمل و نقل اتوبوس در استان مطلوب است اما میانگین عمر خودروهای سواری حمل و نقل عمومی کهگیلویه و بویراحمد بالاتر از متوسط کشوری است که با توجه به اینکه استان ما سرزمینی کوهستان است نیازمند نوسازی است.

وی گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی استان از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۵۴هزار سفر انجام داد که در این سفرها ۷۷۳هزار مسافر جابه جا شده است.

نصیری راد ادامه داد: جابه جایی این تعداد مسافران در جاده های استان آن هم تنها در بخش حمل و نقل عمومی نشان دهنده تردد بالا در جاده های استان است.

پیست اسکی کاکان که افزون بر نیاز مردم استان می تواند محلی برای  جذب گردشگران کشورهای حوزه خلیج فارس و استان های جنوبی کشور باشد محل خوبی برای سرمایه گذاری است اما این مهم هنوز محقق نشده است.

 پیست کاکان در سال ۱۳۷۳ با نصب یک دستگاه بالابر افتتاح شد و سپس تا سال ۸۴ امکانات آن با سه تله اسکی شامل یک دستگاه بالابر برای افراد مبتدی و ۲ دستگاه بالابر اسکی بازان حرفه ای افزایش یافت. 

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در خصوص ساماندهی این پیست، گفت: کار ساماندهی و تجهیز پیست اسکی کاکان در دستور کار قرار گرفته است.

مجید صفایی با اشاره به اینکه این پیست در فصل زمستان میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است تاکید کرد: توسعه و تجهیز آن با همکاری سایر دستگاه های اجرایی ضروری است.

صفایی عنوان کرد: با هدف توسعه گردشگری و ایجاد فضای بانشاط برای مردم جشنواره برفی امسال در پیست اسکی کاکان برگزار خواهد شد.

این پیست به طول ۶۰۰ متر در جاده ارتباطی یاسوج - اقلید و در منطقه سردسیری کاکان شهرستان بویراحمد قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۲ هزار و ۶۰۰ متر است.

معرفی و رونق غذاهای محلی مانند آش کارده، آش دوغ، آش ماست در هوای سرد زمستانی بخش دیگری از جاذبه های این پیست اسکی به عنوان یک جاذبه گردشگری است. 

بر اساس گزارش راهداری استان و به استناد آمار استخراجی از دستگاه های تردد شمار در روزهای تعطیل بیش از ۱۲ هزار خودرو و در روزهای غیر تعطیل تا ۳ هزار خودرو در مسیر پیست اسکی کاکان عبور و مرور می کند. 

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: میزان بارش باران امسال در استان تا روز بیست و پنجم دی ۲۵۲ میلیمتر بوده است.

ولی بهره مند اظهار داشت: بارش در بخش های وسیعی از استان به صورت برف بوده است.

وی بیان کرد: سرما و یخبندان جاده ها با توجه به اینکه در شهرهای شمالی دمای هوا تا هشت درجه زیر صفر نیزگزارش شده در بسیاری از روزهای زمستان در کهگیلویه و بویراحمد رخ داد.

کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۳ هزار نفر جمعیت یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

این استان با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =