پایان کنفرانس برلین با توافق درباره عدم حمایت نظامی از طرف‌های درگیر لیبی

تهران- ایرنا- کشورهای شرکت‌کننده در کنفرانس برلین بر حفظ و پایبندی به تحریم تسلیحاتی لیبی تاکید و توافق کردند تا از طرف‌های درگیر در آن کشور حمایت نظامی نکنند.

به گزارش یکشنبه شب آسوشیتدپرس، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان پس از کنفرانس صلح لیبی که به مدت ۴ ساعت در برلین برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران، نتایج این نشست را تشریح کرد.
مرکل گفت: ما در مورد یک طرح جامع به توافق رسیدیم. می‌توانم بگویم که همه شرکت‌کنندگان همکاری سازنده‌ای داشتند.
وی افزود: همه ما توافق کردیم تا به تحریم‌های تسلیحاتی پایبند باشیم و این تحریم‌ها باید شدیدتر از گذشته رعایت شود.
صدراعظم آلمان همچنین اظهار داشت که کشورهای شرکت‌کننده در کنفرانس برلین موافقت کردند تا به طرف‌های درگیر در لیبی حمایت نظامی ارائه ندهند.
وی همچنین خبر داد که این کشورها توافق کردند تا جلسات مستمر و بیشتری در خصوص لیبی برگزار کنند «تا مردم لیبی به حق خود برای داشتن زندگی آرام برسند.»
مرکل در کنفرانس برلین میزبان رهبران و وزرای خارجی ۱۱ کشور، روسا و مقام‌های بلندپایه اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب بود.
«فایر السراج» رییس دولت وفاق ملی در غرب لیبی و «خلیفه حفتر» فرمانده نظامی و حامی اصلی دولت غرب لیبی هم به برلین رفته بودند. نیروهای السراج و حفتر طی ماه‌های گذشته در حال درگیری نظامی بوده‌اند.
مرکل در پاسخ به این سوال که آیا حفتر و السراج نیز در مذاکرات برلین شرکت داده شدند یا نه، گفت: ما به طور حضوری و جداگانه با آنها صحبت کردیم زیرا اختلافات آنها به قدری زیاد است که در حال حاضر نمی‌توانند با یکدیگر گفت‌وگو کنند.
مرکل و «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان پیش از برگزاری کنفرانس برلین، در دفتر صدراعظم با حفتر و السراج دیدار کردند.
مرکل اعلام کرد که حفتر و السراج توافق کردند تا نمایندگان خود را برای تشکیل یک کمیته نظامی معرفی کنند. هدف از تاسیس این کمیته مذاکره در خصوص برقراری آتش‌بس پایدار است.
«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز که در این نشست خبری حضور داشت، گفت: این کمیته در روزهای آینده در ژنو سوئیس آغاز به کار خواهد کرد.
وی افزود: امیدوارم تعهداتی که امروز اتخاذ شد، به ایجاد یک راه‌حل پایدار برای بحران لیبی کمک کند.
در همین حال، وزیر خارجه آلمان هم در نشست خبری بعد از کنفرانس گفت، چهار کمیته برای بررسی ابعاد بحران لیبی تاسیس شده و کشورهایی که به کنفرانس یکشنبه دعوت نشده‌اند، این فرصت را دارند که در آینده در جلسات این کمیته‌ها شرکت کنند.
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز پس از کنفرانس برلین در گفت‌وگویی با خبرنگاران اظهار داشت: شرکت‌کنندگان در این کنفرانس در خصوص مجموعه‌ای از پیشنهادها به توافق رسیدند که شامل حفظ آتش‌بس، اصلاحات اقتصادی و پیشنهادهایی در مورد روند سیاسی در لیبی است.
وی افزود: السراج و حفتر بنا به پیشنهاد روسیه به برلین دعوت شده بودند اما در نهایت این خود لیبیایی‌ها هستند که باید وارد یک گفت‌وگوی معناداری شوند که به حل بحران جاری منجر شود.
لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو که با هدف برکناری «معمر قذافی» دیکتاتور پیشین این کشور روی داد، ‌ با بحران سیاسی گسترده‌ای رو به روست و به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است.
یکی دولت وفاق ملی به ریاست السراج که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود و مقر آن در طرابلس است و دیگری دولت موقت در شرق لیبی که نخست وزیر آن «عبدالله الثنی» است و پارلمان طبرق و ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال «خلیفه حفتر» از وی حمایت می‌کنند.
امارات، عربستان، مصر، فرانسه و روسیه از ارتش حفتر و دولت شرق لیبی حمایت می‌کنند؛ در حالی که ترکیه، قطر، الجزایر، ایتالیا، آمریکا و اتحادیه اروپا حامی دولت السراج در غرب لیبی هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =