۲۹ دی ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۵۰
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 83640382
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مکرون خواستار خروج فوری شبه‌نظامیان خارجی از لیبی شد

تهران- ایرنا- امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه خواستار خروج فوری شبه‌نظامیان سوری و سایر نیروهای خارجی از لیبی شد.

به گزارش یکشنبه شب رویترز، مکرون با ایراد سخنانی در کنفرانس برلین تأکید کرد که سازمان ملل متحد باید زمینه برقراری آتش‌بس در لیبی را فراهم کرده و هیچ یک از طرف‌های درگیر نباید پیش‌شرطی در این مورد داشته باشند.
او افزود که نگرانی‌های زیادی درباره حضور «جنگجویان سوری و نیروهای خارجی در شهر طرابلس» وجود دارد و این دخالت‌ها باید پایان یابد.
ترکیه متهم است که صدها شبه‌نظامی سوری را برای حمایت از دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فایز السراج» به طرابلس فرستاده است.
آلمان میزبانی کنفرانسی درباره لیبی در برلین است. طرف‌های درگیر در لیبی، شماری از کشورهای منطقه‌ای، اعضای دائم شورای امنیت، آلمان، ترکیه، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا در این کنفرانس شرکت کرده‌اند.
تدابیر امنیتی در برلین در جریان برگزاری این کنفرانس شدت یافته است. حدود ۸۰۰ خبرنگار از سراسر جهان، کنفرانس صلح لیبی در برلین را پوشش می‌دهند.
لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو که با هدف برکناری «معمر قذافی» دیکتاتور پیشین این کشور روی داد، با بحران سیاسی گسترده‌ای رو به روست و به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است.
یکی دولت وفاق ملی به ریاست السراج که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود و مقر آن در طرابلس است و دیگری دولت موقت در شرق لیبی که نخست وزیر آن «عبدالله الثنی» است و پارلمان طبرق و ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال «خلیفه حفتر» از وی حمایت می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =