پمپئو و ماس درباره لیبی و تحولات خاورمیانه گفت‌ وگو کردند

تهران- ایرنا- هایکو ماس وزیر خارجه آلمان و مایک پمپئو همتای آمریکایی وی در خصوص تحولات لیبی و همکاری‌های دو کشور درباره چالش‌های خاورمیانه گفت‌ وگو کردند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت خارجه آمریکا یکشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: پمپئو در برلین با همتای آلمانی خود دیدار و درباره تلاش‌های بین‌المللی برای برقرار آتش‌بس پایدار، بازگشت به روند سیاسی و پایان مداخله خارجی در لیبی تأکید کردند. دو طرف بر تعهد خود برای حمایت قوی از یکپارچگی و حاکمیت لیبی نیز صحه گذاشتند.
این بیانیه افزود که دو طرف در مورد همکاری‌های آمریکا و آلمان درباره «طیفی از چالش‌های جهانی از جمله افغانستان» و ایران نیز گفت‌ وگو کردند.
آلمان در حال میزبانی کنفرانسی درباره لیبی در برلین است. طرف‌های درگیر در لیبی، شماری از کشورهای منطقه‌ای، اعضای دائم شورای امنیت، آلمان، ترکیه، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا در این کنفرانس شرکت کرده‌اند.
لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای ناتو که با هدف برکناری «معمر قذافی» دیکتاتور پیشین این کشور روی داد، ‌ با بحران سیاسی گسترده‌ای رو به روست و به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است.
یکی دولت وفاق ملی به ریاست السراج که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود و مقر آن در طرابلس است و دیگری دولت موقت در شرق لیبی که نخست وزیر آن «عبدالله الثنی» است و پارلمان طبرق و ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال «خلیفه حفتر» از وی حمایت می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =