حضور ۷ پهلوان بنام ایرانی در مسابقات جهانی کشتی پهلوانی

بجنورد- ایرنا- هفت تن از پهلوانان جهان و المپیکی صاحب بازوبند در سومین دوره از مسابقات جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی که در بجنورد برگزار می‌شود، حضور پیدا می‌کنند.

 مشاور رییس فدراسیون جهانی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران خراسان شمالی اظهار داشت: پهلوانانی از قبیل محمدرضا طالقانی و محمدرضا توپچی به عنوان میهمان ویژه برای نخستین بار در مسابقات جهانی حضور پیدا می کنند.

امیررضا آیروم در رابطه با گلایه ورزشکاران و ورزش دوستان خراسان شمالی مبنی بر حضور نداشتن کشتی گیران استان در این دوره از مسابقات گفت: در هیچ کدام از دوره های قبل این گونه روال و عرف نبوده که یک کشور دو تیم در مسابقات داشته باشد و بنابراین بر اساس قوانین و مقررات بین المللی فدراسیون جهانی حضور تیم مستقل از استان عملی نبود.

وی یادآور شد: با وجود این، برگزاری مسابقات چندجانبه بین المللی در کنار این مسابقات برای اولین بار در این دوره از مسابقات برگزار می شود که پایه ای خواهد شد تا در دوره های بعدی ادامه یابد.

رییس ستاد برگزاری سومین دوره مسابقات جهانی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی نیز با اشاره به حضور ۲۱ کشوراز سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا در مسابقات، اظهار داشت: ورزشکاران کشورهای لهستان، استونی، ترکیه، مجارستان، کره جنوبی، اوکراین، آذربایجان، بنگلادش، هندوستان، اندونزی، ترکمنستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، عراق، افغانستان، تانزانیا، اوگاندا، زیمباوه، کامرون و ایران در این مسابقات در دو بخش ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی با هم رقابت می کنند.

علی بیگ زاده با اشاره به انجام اقدامات مقدماتی تیم ها، افزود: در روز نخست وزن کشی و کلینیک مربیان و داوران را در برنامه تیم ها داریم و هماهنگی لازم برای مباحث مربوط به تغذیه، اسکان، ترابری و حراست تیم ها و حضور ورزش دوستان استان در مسابقات نیز انجام گرقته است.

وی با اشاره به فروش بلیت با قیمت ۵۰ هزار ریال از امروز در محل سالن علیدخت بجنورد، خاطرنشان کرد: سهمیه هایی نیز برای دانش آموزان در روستاها و نهادهای حمایتی و دستگاه های زیربط در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به حضور چندین سفیر و میهمانان کشوری در مسابقات، خاطرنشان کرد: تا امروز حضور سفیر قزاقستان و وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قطعی شده و در حاشیه مسابقات نیز جلسات اقتصادی و شورای اداری در راستای توسعه استان خواهیم داشت.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه پایه و اساس این ورزش از کشور ایران است و بنابراین طبق توصیه مقام معظم رهبری در راستای بین المللی کردن این ورزش هم اینک ۸۶ کشور عضو فدراسیون جهانی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی هستند.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی نیز اظهار داشت: اولین دوره مسابقات بین المللی چند جانبه تیمی ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی با عنوان جام صلح و دوستی با حضور ورزشکاران خارجی و خراسان شمالی در بجنورد برگزار می شود.

کوروش بهادری در پاسخ به گلایه های مطرح شده در خصوص عدم حضور کشتی گیران استان نیز گفت: مسابقات کشتی پهلوانی که یک ماه قبل در کشور برگزار شد برای کسب سهمیه مسابقات جام تختی بود و ربطی به مسابقات جهانی ندارد.

وی افزود: ترکیب تیم ملی که هم اینک در این مسابقات حضور دارند سال گذشته بسته شده ولی باز هم برای جلب رضایت خاطر کشتی گیران و ورزش دوستان استان پیگیری هایی برای حضور ورزشکاران استان در قالب های مختلف در این دوره از مسابقات صورت گرفت.

بهادری خاطرنشان کرد: بر اساس سازوکار و قوانین فدراسیون جهانی کشتی گیران برای حضور در مسابقات جهانی باید در چند رشته زورخانه ای تخصص داشته باشند و امتیاز لازم را کسب کنند که بر همین اساس نیز ترکیب تیم ملی شکل گرفته است.

وی افزود: با این وجود برای استفاده ازفرصت موجود و بهترین بهره برداری از آن بنا به دستور استاندار قرار شد این مسابقات چندجانبه برگزار شود که حکم و مدال آن هم ردیف مسابقات جهانی است.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی از ورزش دوستان استان خواست اجازه ندهند افرادی با تحلیل های غیرکارشناسی که از قوانین و مقررات نیز باخبر نیستند باعث تشویش خاطر افکار عمومی شوند تا از ظرفیت مسابقات چند جانبه بهترین بهره برداری صورت گیرد.

سومین دوره مسابقات جهانی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی به صورت رسمی از ۳۰ دی ماه تا دوم بهمن ماه در محل سالن دانشگاه دولتی بجنورد برگزار می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =