شهرداری ملزم به نصب تابلوهای ناشران و کتابفروشی‌ها در خیابان‌های تهران شد

تهران -ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران با طرح الزام شهرداری به نصب تابلوهای راهنمای ناشران و کتابفروشی ها در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران با قید یک فوریت موافقت کردند.

به گزارش ایرنا، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا روز یکشنبه در یکصد و نود و یکمین نشست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به دلایل یک فوریت این طرح گفت: درخواست اتحادیه ناشران و کتابفروشان، نتایج موفقیت آمیز اجرای پایلوت این طرح در منطقه ۲، تقویت هویت محله ای و رونق بخشی به کتابفروشی ها به عنوان پاتوق فرهنگی، کمک به شکل گیری خوشه ها و راسته ها و پاتوق های فرهنگی توسعه بازار های فرهنگی و توجه به اقتصاد فرهنگ در سطح شهر، ارتقای سرانه های کتابخوانی در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران و کمک به مبارزه با قاچاق کتاب از جمله دلایل یک فوریت این طرح است.  

محمد جواد حق شناس افزود: با توجه به کاهش قابل توجه تیراژ کتاب ها و کاهش زمان مطالعه متاسفانه ما شاهد کم رونق شدن و بی توجهی جامعه به ویژه جوانان به امر کتاب و مطالعه هستیم.  

وی ادامه داد: این خواسته که اتحادیه ناشران و خانه کتاب شهرداری به شناسایی و معرفی ناشران و کتابفروشی های تهران کمک کنند نیز مدتهاست مطرح است چراکه می تواند فرصتی باشد تا مردم و اهالی محل به کتاب و کتاب خوانی توجه کنند که این امر می تواند کمکی باشد در به وجود آوردن فضایی که در آن کتابخوانی مورد توجه قرار گیرد.

حق شناس افزود: اگر بتوان بین جامعه و کتاب ارتباط برقرار کنیم، هر چه بیشتر به مبارزه با قاچاق کتاب امید ببندیم و شاهد کاهش این ناهنجاری فرهنگی باشیم.

همچنین نیز احمد مسجد جامعی گفت: این تجربه دشواری نیست و ما از شورایاری ها در محلات و مناطق خواسته ایم تا شناسایی کتابفروشی های محله و منطقه را از جمله برنامه های خود قرار دهند.

 عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در پیروی از این اقدام سازمان زیباسازی هم می تواند از این مدل برای شناسایی اصناف دیگر استفاده کند.

 مسجد جامعی با اشاره به اهمیت نشر در زمان ریاست جمهوری مرحوم آیت الله هاشمی گفت: توجه به چنین فعالیت هایی  در زمینه فرهنگی و هنری در زمان ریاست جمهوری مرحوم هاشمی را تجربه کرده ایم که به خاطر همین نگاه نافذ ایشان به نشر و به دلیل اعتقادی که ایشان به این حوزه داشتند و  نشر را از جنس بستر های پایه در حوزه فرهنگی می دانستند، شاهد شکل گیری جایزه فرهنگی هنری ناشر سال از آن زمان تا کنون هستیم و هر ساله این جایزه به ناشران در حوزه فرهنگی و هنری اعطا می شود و لذا چنین اقدامی را شهرداری تهران هم می تواند در حوزه کتابفروشی ها انجام دهد.

زهرا صدر اعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران هم در مخالفت با فوریت این دستور، گفت: نصب تابلوهای راهنما برای یکی از اصناف می‌تواند موجب اعتراض دیگر صنوف شود و به عنوان مثال سینمادارها بگویند که برای معرفی ما نیز شهرداری تابلوهای راهنما نصب کند. صدر اعظم نوری با تأکید بر اینکه نصب تابلوهای راهنما نیاز به ساز و کار مناسب دارد، گفت: اگر در یک معبری چند کتابفروشی وجود داشته باشد، برای جلوگیری از اغتشاش بصری نیاز است که ساز و کار نصب تابلوهای راهنما مشخص باشد، پس از دلایل فوریت آن و دفاع اعضای شورا سرانجام یک فوریت این طرح با اکثریت آرا به تصویب رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =