«زیدان» تئوری «چمن کوتاه» را نقض کرد

تهران- ایرنا- هشت گل اخیر رئال مادرید را بازیکنانی غیر از مهاجمان این تیم به ثمر رسانده‌اند و «زین الدین زیدان» معتقد است که «در فاز هجومی تک تک بازیکنان می‌توانند تفاوت را رقم بزنند.»

مرد فرانسوی از توفیق اجباری که نصیبش شده نهایت بهره را برده است. او از تک تک گل‌هایی که «کریم بنزما» برای رئال به ثمر می‌رساند، خوشحال است اما او سایر کهکشانی‌ها را مجبور کرده تا در زمان‌هایی که هموطنش به اصطلاح روی فرم نیست یا با مصدومیت مواجه است، به قلب خط دفاعی حریفان بزنند و به اصطلاح کار را برای او و تیمش درآورند.

در واقع، هشت گل اخیر رئال توسط بازیکنانی که مهاجم نیستند، زده شده است: در دیدار مقابل ختافه (دبل واران و تک گل «لوکا مودریچ»)؛ در پیروزی سه بر یک مقابل والنسیا در نیمه نهایی سوپرجام (کروس، ایسکو و مودریچ)؛ ۲ گل در پیروزی ۲ بر یک مقابل سویا (کاسمیرو).

مادریدی‌ها در پنج سال گذشته همواره جام برده اند و این در حالی است که آنان «تئوری (چمن) لحاف کوتاه» را نادیده گرفته و به نوعی نقض کرده اند؛ این تئوری اقتباسی از جمله مشهور «سن لورنزو» سرمربی آرژانتینی دهه ۱۹۶۰ است؛ او گفته بود «اگر سرتان را با پتو بپوشانید، پاهایتان لخت می‌ماند و اگر پاهایتان را بپوشانید، سرتان بی کلاه می‌ماند.»

از رئالی که با حملاتی شدید و بدون توجه زیاد به وضعیت خط دفاعی، لیگ قهرمانان را فتح کرد تا نسخه اصلاح شده تحت هدایت زیدان که ترجیح می‌دهد تا در درجه اول از «تیبو کورتوآ» دفاع کند و سپس از آنجا برنامه گلزنی را مرور کند.

و این اتفاق بار دیگر در دیدار برابر سویا رخ داد. بدون بنزما، «لوکا یوویچ» یا حتی «رودریگو» و «لوکاس واسکز» که روی کاغذ متخصصان گلزنی محسوب می‌شوند، آنها در فاز هجومی تاثیرگذاری زیادی نداشتند.

کاسمیرو راه حل بود

این دیدار نمونه دیگری از ذکاوت تاکتیکی زیدان بود. دبل کاسمیرو اتفاقی نبود؛ زیزو به کروس و مودریچ دستور داد تا عقب کشیده تا فضای پشت هافبک برزیلی را پوشش دهند و این در حالی بود که او با به جلو راندن کاسمیرو و بازی در پست ۹ کاذب، هافبک غیرقابل انعطاف سویا را غافلگیر کرد.

با این تغییرات، کاسمیرو نخستین گل خود را با پای راست و سپس با ضربه سر دبل خود را تکمیل کرد و در آستانه یک هت‌تریک بی‌نقص، از به ثمر رساندن گل سومش با پای چپ ناکام ماند.

زیدان بعد از بازی گفت: همه بازیکنان من می‌توانند در فاز هجومی، تفاوت را رقم بزنند.

 شمار گل‌ها این موضوع را تایید می کند. از ۵۳ گل رئال رد فصل جاری، بنزما، رودریگو، گرت بیل، وینیسیوس، یوویچ، ادن هازارد و لوکاس واسکز، تنها ۲۹ گل به ثمر رسانده اند.

این در حالی است که ۲۴ گل باقی مانده از بازیکنانی همچون مودریچ (پنج گل؛ او هم اکنون از یک رکورد خود عبور کرده است)، کروس (چهار گل؛ یکی از بهترین رکوردهای وی)، واران (۲ گل، در نزدکی بهترین رکوردش) و باقی بازیکنان تیم نشات گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha